VIDEO: Rusko tvrdí, že odpálilo protilodní rakety Bastion-P proti pozemním cílům na Ukrajině. Co jsou zač?
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, o kterém tvrdí, že zachycuje pobřežní obranný raketový systém K-300P Bastion-P zahajující údery proti pozemním cílům na Ukrajině, píše web The Drive.
I když se v poslední době objevila alespoň jedna další zpráva o ruském použití systému Bastion k zasažení pozemních cílů na Ukrajině, nejnovější video, které bylo pořízeno na okupovaném Krymu, se zdá být prvním vizuálním důkazem toho, že byl v akci během tohoto konfliktu. Ukazuje tři rakety odpálené v rychlém sledu.
K-300P Bastion-P, známý pod západním označením SSC-5 Stooge, využívá stejné nadzvukové protilodní řízené střely P-800 Oniks, jaké se používají na palubách válečných lodí a ponorek a které nesou západní označení SS-N-26 Strobile. Při výstřelu se tyto střely jmenují Yakhont. Střela je odpálena raketovým posilovačem na tuhé palivo, než převezme řízení náporový motor na kapalné palivo. Kromě maximálního inzerovaného doletu více než 290 km, který zahrnuje fázi letu ve velké výšce, lze střelu naprogramovat také tak, aby letěla po trajektorii v nízké výšce, čímž se dolet zkrátí na přibližně 120 km.
Bastion-P je mobilní pobřežní obranný systém a je primárně určen k zapojení vysoce hodnotných námořních plavidel operujících u pobřeží. Jako takový je rozmístěn ruským námořnictvem kolem určitých klíčových námořních oblastí, včetně Krymu, Kaliningradu, Kurilských ostrovů a Arktidy. Typický Bastion-P obsahuje jedno nebo dvě velitelská a řídicí vozidla na podvozku nákladního automobilu KamAZ-4310 6×6, jedno podpůrné vozidlo, čtyři odpalovací vozidla založená na podvozku MZKT-7930 8×8 a každé naložené dvěma připravenými k použití. střelné střely a čtyři nakládací vozy.
„Naváděcí systém může údajně pracovat v tandemu s jinými střelami a může klasifikovat cíle na základě jejich důležitosti a poté vybrat vhodné schéma útoku. Po zničení primárního cíle zaútočí zbývající střely na další lodě, takže žádný cíl není napaden více než jednou střelou“, řekl Úřad zahraničních vojenských studií americké armády neboli FMS.
Zjevné nasazení Bastionu na Ukrajině však zdůrazňuje sekundární schopnost systému pozemního útoku, která byla již dříve prokázána v boji během ruské intervence v Sýrii.
Zdroj: thedrive.com