Ukrajina pracuje na nových torpédech. Mají zasáhnout cíle na vzdálenost až 2000 km

Ukrajinský obranný průmysl v současnosti vyvíjí nová torpéda s názvem Toloka, která byla představena na výstavě Brave1. Výrobce připravil tři jejich varianty, z nichž největší Toloka TLK 1000 bude mít efektivní dosah až 2 000 km, píše web Bulgarian Military. Vysvětlujeme, jaké jsou schopnosti této zbraně.

Ve vývoji jsou tři verze torpéd Toloka: největší TLK 1000, TLK 400 a TLK 150 o délce 2,5 m. Výrobce zatím v souvislosti se schopnostmi neprozrazuje mnoho podrobností a nepředvádí jejich použití v praxi, ale informuje o nejdůležitějších parametrech.

Každá z ukrajinských variant torpéd bude schopna skenovat terén pomocí 3D sonaru, hydrofonu a kamer. Tato kombinace umožní vytvářet přesné námořní mapy min. V důsledku toho se urychlí odminování určené oblasti.

Torpédové cíle budou identifikovány pomocí konvenčních a termovizních kamer. Za příznivých podmínek bude k navádění využíváno GPS, zatímco v případě možného rušení bude Toloka využívat inerciální navigaci, což předpokládá měření zrychlení působících na torpédo a úhlových rychlostí.

Pasivní sonar má být zodpovědný za identifikaci a zaměření objektů pod vodní hladinou. Povrchové cíle budou zaměřovány pomocí hydrofónů a kromě toho se výrobce postaral o vybavení zbraně ultrazvukovým (aktivním) sonarem, který reaguje na blízkou vzdálenost.

Ukrajinský obranný průmysl připraví 3 varianty torpéd lišící se velikostí a hmotností výbušné nálože umístěné uvnitř. Nejmenší TLK 150 bude vybaveno elektromotorem a ponese min. 20 kg užitečného nákladu na maximální vzdálenost 100 km. Větší varianta TLK 400 (délka 4 – 6 m) bude naopak operovat na vzdálenost až 1 200 km, zatímco největší torpédo TLK 1000, které je dlouhé až 12 m, ponese výbušnou nálož na vzdálenost až 2 000 km.

Zdroj: Bulgarian Military