Ukrajina obdržela od Chorvatska autonomní odminovací vozidlo MV-4. To dokáže odminovat přes 2 km území za hodinu

Chorvatsko Ukrajině poslalo své nejmodernější odminovací vozidlo DOK-ING MV-4. To dokáže fungovat na vzdálenost až 1,5 km a za hodinu dokáže odminovat až 2,2 kilometru čtverečního území.

MV-4 je jedním z nejznámějších robotických systémů pro odminování na světě. Díky svému nízkému profilu a robustní konstrukci je odolný vůči všem detonacím protipěchotních min. Dokáže také odolat i detonacím protitankových min. MV-4 je jediným robotickým systémem pro odminování, který prokázal svou účinnost v reálném bojovém prostředí například v Afghánistánu.

Vozidlo se ovládá na dálku prostřednictvím dálkového ovládání až na vzdálenost cca 1,5 km. Operátor vidí okolí vozidla pomocí kamery, která má i noční vidění a snímá také i infračervenou stopu, díky tomu odhalí i skryté vojáky. Vozidlo dokáže odminovat až 2,2 kilometru čtverečního území za hodinu a má mnoho druhů radlic, které si dokážou poradit s jakoukoliv výzvou v terénu. Vozidlo se nehodí jen na likvidaci výbušných zařízení, ale i dokáže likvidovat různé opevnění a zátarasy. Maximální rychlost vozidla je 5 km/h a váží více než 5 tun. Toto vozidlo využívá mnoho států po světě jako jsou Irsko, Itálie, USA a Švédsko.

Zdroj: redakce, dok-ing