Nový ukrajinský dron Backfire má být odolný proti systémům elektronického boje

Ukrajinci mají nový dron ukrajinské výroby. To znamená, že se bezpilotní letoun může brzy dostat na frontu. Zbraň se vyznačuje důležitou vlastností – Backfire, jak se dron nazývá, má být odolný vůči systémům elektronického boje. Vysvětlujeme jeho schopnosti a zároveň zdůrazňujeme význam zmíněných systémů na dnešních bojištích.

Nový dron představil na svém profilu na messengeru Telegram ministr digitální transformace Mychajlo Fjodorov. „Backfire, útočný dron ukrajinské výroby, létá až do vzdálenosti 35 km a pomáhá útočit na ruské dělostřelectvo, logistické uzly, sklady nepřítele a velitelská stanoviště,“ píše Fjodorov na Telegramu.

Nejdůležitější funkcí Backfiru, který je součástí klastru Brave1, je však jeho odolnost vůči rušení realizovanému nepřátelskými systémy elektronického boje. To je umožněno přítomností antény GPS, kterou je podle ministra prakticky nemožné rušit.

Ukrajinci rovněž zdůrazňují, že autonomie dronu znamená, že nelze určit souřadnice bezpilotního letounu ani pozemní posádky, která jej obsluhuje. To zaručuje, že piloti zůstanou v bezpečí. Úplná specifikace bezpilotního letounu však v současné době není známa. Fjodorov uvádí pouze dolet nejméně 35 km. Není však známo, s jakou silou (typ a hmotnost bojové hlavice) bude plavidlo střílet na cíle.

Zdroj: Telegram