Ukrajina obdržela český raketometný systém BM-21 MT Striga na podvozku Tatra. Ten dokáže vypálit 40 raket za 20 sekund

Český salvový raketomet BM-21 MT Striga se již účastní bojů na Ukrajině. Jedná se o jeden z nejmodernějších systémů MLRS, který má česká armáda ve výzbroji. Dokáže vypálit 40 raket za 20 sekund s efektivním dostřelem 40 km.

BM-21 MT Striga je čtyřicetiranný, vícehlavňový, samohybný raketometný systém, který slouží k přesné likvidaci statických a pohyblivých cílů. Dokáže střílet trhavé raketové projektily na větší plošné cíle nebo explozivní projektily na pokrytí větší plochy. Raketomet může střílet jak jednotlivé rány, tak i celé salvy. Střely lze odpálit z kabiny nebo pomocí přenosného zařízení z nedalekého zákopu o max. vzdálenosti 60 metrů. Základním typem palby je nepřímá palba.

Striga je vyvinuta a vyráběna českou společností Excalibur Army a je moderní verzí raketometu typu Grad. Používá stejné odpalovací zařízení se 40 hlavněmi pro rakety kalibru 122 mm, ale má nový podvozek Tatra Force 815–7. Účinnost zbraně zvyšuje balistický počítač a moderní navigační a komunikační přístroje. Dokáže vystřelit 40 raket za pouhých 20 sekund. Vozidlo dokáže jet rychlostí až 90 km/h na zpevněné cestě nebo 30 km/h v terénu. Dojezd vozidla je až 1000 km. Ukrajina má cca 10 kusů této techniky.

Zdroj: redakce, armyrecognition