Turecký letoun Kaan již létá. Futuristický stíhací letoun se pomalu, ale jistě hlásí do služby

Turecká armáda se blíží k získání nového stíhacího letounu páté generace. Kaan právě úspěšně zaznamenal svůj první let a zajímavé je, že o koupi stroje má zájem Ukrajina. Pokud vše půjde podle plánu, vstoupí tento futuristický letoun do služby v roce 2028.

Turecko je zemí, která v příštích letech zahanbí i jiné velké armády, pokud jde o nové bojové projekty. Turecké ozbrojené síly by měly brzy obdržet tank nové generace Altay a vše nasvědčuje tomu, že za několik let vstoupí do služby stíhací letoun Kaan, který právě absolvoval svůj první let, píše portál Defence-blog.

Turkish 5th Generation Fighter Jet KAAN (previously TF-X) has made its first flight. [2048×1153]
byu/baris6655 inWarplanePorn

Kaan – co je to za stroj?
Kaan je víceúčelový dvoumotorový stíhací letoun typu stealth určený především k získání vzdušné převahy, ale schopný útočit i na pozemní cíle. Podle výrobce bude tento 21 metrů dlouhý letoun s rozpětím křídel 14 metrů podporovat pilota algoritmy umělé inteligence a bude také schopen udržovat nadzvukovou rychlost bez použití přídavného spalování (jedná se o tzv. funkci supercruise).

Letoun by měl také dosáhnout rychlosti 1,8 Machu, jeho letový strop bude 17 km a bude také schopen odolat odporu vzduchu od -3,5 g do 9 g. Zatím nevíme, jakou výzbroj nový turecký letoun ponese, ale víme, že bude vybaven mimo jiné raketami dlouhého doletu schopnými útočit na nepřátelské cíle ze vzdálenosti nejméně několika desítek kilometrů. Letoun bude rovněž využívat vnitřní zbraňové komory, aby během letu neztratil své stealth vlastnosti. Za zmínku stojí i to, že „Kaan“ bude k dispozici i pro export a plán na jeho nákup již učinila například Ukrajina.

Zdroj: Defence-blog