Trilobit jako přítulné zvířátko? Víme, jak probíhaly jejich námluvy

Trilobiti možná nevypadají jako přítulná stvoření, ale v době páření se jeden druh těchto dnes již vyhynulých členovců scházel k malému objetí, jak informuje web Livescience. Nová studie zjistila, jak se trilobiti pářili.

Objev učinila jedna vědkyně poté, co narazila na mimořádnou fosilii trilobita (druh Olenoides serratus, který žil před 508 miliony let). Tato dobře zachovalá fosilie odhalila na spodní straně své střední části dvojici krátkých přívěsků, které pravděpodobně sloužily jako spony. Těmito sponami se pak sameček uchytil na těle samičky, která se usadila na mořském dně a začal pohlavní akt.

„Důležité pro samce je držet se samice tak, aby byl ve správné pozici při jejím uvolňování vajíček,“ uvedla pro Live Science vedoucí výzkumu Sarah Losso, doktorandka organismologické a evoluční biologie na Harvardově univerzitě.

Precizností k velkému objevu

Je známo více než 20 000 druhů trilobitů, kteří obývali Zemi přibližně 270 milionů let. K jejich vyhynutí došlo přibližně před 252 miliony let. K tomuto objevu došlo díky nálezu cenné fosilie v Královském ontarijském muzeu: „Musela jsem si prohlédnout každý jednotlivý exemplář. Když jsem narazila na tento, říkala jsem si, že to je divné, protože takhle by tyto přívěsky (spony) vůbec neměly vypadat“, zavzpomínala Sarah Losso.

U některých fosilií pouhých 38 známých druhů (z celkového počtu 20 000 dosud objevených druhů) se zachovaly i jejich končetiny. Je tedy pozoruhodné, že se u tohoto konkrétního exempláře zachoval dokonce kratší pár přívěsků ve střední části těla. Tento neobvyklý pár nohou je užší a kratší, než páry nohou před ním a za ním. Navíc tyto krátké končetiny nemají ostny – což je charakteristický znak ostatních nohou trilobita.

Brutalita mezi kraby

Proč by tedy trilobit měl uprostřed těla pár krátkých, štíhlých končetin bez ostnů? Důvodem je možnost uchycení se za ostny samičího ocasu při páření. Tuto „strategii páření pomocí spony“ dnes můžeme pozorovat u podkovovitých krabů, kteří jsou velmi vzdálení příbuzní trilobitů. „U podkovovitých krabů je akt rozmnožování vlastně dost násilný: samci se navzájem odstrkují a může se stát, že se jedné samice bude držet až několik z nich. Samci si navzájem ubližují a někdy si dokonce utrhnou končetiny, protože se všichni přetahují o místo na samici ve chvíli, kdy se uvolňují vajíčka“, říká Sarah Lasso.

Zroj: livescience.com