Toto vozidlo se přezdívá Mini HIMARS. Ukrajinští vojáci umí zkombinovat vybavení z USA a odpalovací zařízení s raketami

Vojáci z ukrajinské 37. brigády námořní pěchoty používají takzvané mini HIMARS, jak dokládá video, které se nedávno objevilo na internetu. Je na něm vidět vozidlo Humvee verze M1152A1 s odpalovacím zařízením LAND-LGR4, které odpaluje laserem naváděné rakety ráže 70 mm americké výroby, jak uvádí server The Drive. Vysvětlujeme, v čem spočívá řešení.

Na videu je vozidlo Humvee M1152A1, verzi, která získala lepší pancéřování kabiny určené pro dvoučlennou posádku a má otevřený nákladový prostor. Může být použito k přepravě osob, nákladu nebo, jak je vidět na záběrech, zbraní.

Mini HIMARS na Ukrajině

Vozidlo M1152A1 Humvee, stejně jako ostatní vozidla této rodiny, vyrábí společnost AM General. Je navrženo tak, aby dobře fungovalo na všech typech silnic a za všech povětrnostních podmínek bez výrazné ztráty svých schopností. Vozidlo se může pohybovat rychlostí přesahující 110 km/h. Je 4,93 m dlouhé, 2,21 m široké a 1,93 m vysoké. Jeho hmotnost se blíží 5,5 tuny. Pancéřování, které je v něm použito, je navrženo tak, aby chránilo posádku před střelami ráže 7,62 mm, úlomky střel a výbuchy min pod koly o hmotnosti až 5,5 kg.

Ukrajinští vojáci zkombinovali vozidlo M1152A1 Humvee s mobilním odpalovacím zařízením LAND-LGR4. Toto řešení slouží především k odpalování laserem naváděných raket ráže 70 mm, ale zvládne i neřízené rakety. Ty by mohly být kombinovány právě s obrněnými vozidly nebo hlídkovými čluny, bezpilotními letouny TB2 a vrtulníky Mi-17.

Systém APKWS II se skládá z odpalovací rampy, raket vybavených naváděcí jednotkou WGU-59/B, prodlouženého sedmihlavňového odpalovacího zařízení LAU-68 F/A, indikátoru zaměření SCS 7 a rychlopaku PA-140 a soupravy CNU-711/E pro uložení raket a laserových naváděcích modulů.

Zbraň se snadno sestavuje a obsluhuje. Váží pouhých 15 kg, je dlouhá 1,87 m a má dostřel 1 100 až 5 000 m. Lze ji proto snadno přepravovat vozidlem M1152A1 Humvee.

Zdroj: redakce, thedrive.com