VIDEO: Rusko vypálilo na Ukrajině největší laserem naváděnou minometnou střelu na světě

Na internetu se objevil obrázek, který údajně ukazuje, že ruské síly nyní používají 240mm minomety 2S4 Tyulpan, největší zbraně tohoto obecného typu v provozu kdekoli na světě, k odpalování laserem naváděných nábojů na ocelárnu Azovstal v jižním přístavním městě Mariupol, píší na webu The Drive.

Samohybný minomet 2S4, který používá upravený pásový podvozek založený na podvozku používaném pro raketový systém Krug (SA-4 Ganef), poprvé vstoupil do výzbroje sovětské armády v roce 1975. Obvykle devítičlenná posádka obsluhuje jedinou z těchto zbraní, přičemž čtyři členové posádky jezdí na samohybném minometu a dalších pět je následuje v podpůrném vozidle. Tyulpany, neboli „tulipány“, mají relativně omezený dostřel a mají nízkou rychlost střelby pouze kolem jednoho výstřelu za minutu. Je to z velké části kvůli masivním nábojům, které střílí.

Historicky byly 2S4 typicky používány ke střelbě neřízených vysoce výbušných nábojů. Mohou zasáhnout cíle do vzdálenosti přibližně 9 km se standardní municí a 16 km daleko při použití typu s podporou rakety. V 80. letech Sověti vyvinuli laserem naváděný náboj zvaný Smel’chak pro 2S4, který má maximální dostřel 8 km.

Automatický nabíjecí systém dodává náboje do minometu ze dvou bubnových zásobníků, které mohou najednou pojmout celkem 40 standardních vysoce výbušných projektilů nebo 20 raket dlouhého doletu. Není jasné, kolik laserem naváděných granátů lze nahrát do systému najednou. 2S4 má malý palubní jeřáb pro zvedání nábojů do zásobníků. Při výstřelu hlaveň vyzařuje zlověstný zvonovitý prsten. 

Zdroj: thedrive.com