Toto je nejrychlejší houfnice na světě. Seznamte se s houfnicí FH77BW Archer, která míří na Ukrajinu

FH77BW Archer je samohybná houfnice, namontována na kolovém podvozku Volvo A30D, vojenské verzi tahače dobře známého ve stavebnictví.

Zbraň byla původně vyvíjena ve švédsko-norské spolupráci, ale Norové nakonec od programu odstoupili a dali přednost těžšímu pásovému systému K9 Thunder.

Charakteristickým rysem houfnice Archer je její plná automatizace. Houfnice má automatický nabíjecí systém umístěný ve věži a je dálkově obsluhována tříčlennou až čtyřčlennou posádkou, která sedí v kabině vozidla.

Pohybujícímu se Archeru trvá 75 sekund, než zastaví, vystřelí tři náboje a pokračuje dál. Střely jsou stále ve vzduchu, i když houfnice, která je vypálila, je již jinde.

Tato pozoruhodná rychlost je způsob, jak přežít v době rozšířeného používání dělostřeleckého radaru, který přesně ukazuje vlastnímu dělostřelectvu, odkud přichází palba. V případě houfnice FH77BW Archer může být protibaterijní palba příliš pomalá, než stihne nepřátelské dělostřelectvo zareagovat, stihne houfnice změnit své postavení.

Jaké má schopnosti?

Pro vlastní obranu je vozidlo vybaveno také dálkově ovládaným věžovým systémem Protector RWS, který vyvinula společnost Kongsberg. Jedná se o bezpilotní modul s optoelektronickou hlavicí a možností montáže různých typů lehké výzbroje, jako jsou kulomety, granátomety, kanóny do ráže 30 mm nebo odpalovací zařízení protitankových řízených střel, jak uvádí server Army Recogniton.

Palebný dostřel Archeru je od 30 do 60 km. V případě přímé palby je to přibližně 2 km. Klíčovou předností houfnice je její rychlost. To platí jak pro přechod z pochodového do bojového postavení a z bojového do pochodového postavení, tak pro vedení palby. Prvních 20 střel lze vypálit za 2,5 minuty.

Při nepřetržité střelbě dosahuje rychlost střelby 75 ran za hodinu (to je dáno nutností doplňovat munici, ale také tepelnou kapacitou hlavně, kterou nelze přehřát).

Důležitou výhodou houfnice FH77BW Archer je také vedení palby v režimu MRSI. V případě švédské zbraně je možné vystřelit až šest nábojů tak, aby letící po různých trajektoriích zasáhly cíl současně.

Švédská pomoc Ukrajině

Švédská agentura pro obranné zakázky (FMV) před několika dny předložila zprávu o vybavení, které lze převést na Ukrajinu, aniž by se snížily švédské obranné schopnosti. Pro Ukrajinu jsou klíčové dva zbraňové systémy, a to protiletadlový RBS 70 a dělostřelecký FH77BW Archer.

Zdroj: redakce, army-recognition.com, Wikipedia