Topení plynem je moc drahé. Vědci vyvinuli alternativu!

Akumulátor tepla by mohl zbavit miliony domácností plynu. Pilotní testy revoluční solné baterie proběhnou letos v domácnostech ve Francii, Nizozemsku a Polsku.

Tým výzkumníků z Technické univerzity v Eindhovenu tvrdí, že jeho levný a kompaktní bateriový systém je připraven k testování v reálném provozu a má potenciál změnit pravidla hry v oblasti přechodu na novou energetiku.

Vědci se domnívají, že vynalezením akumulátoru tepla, který funguje na bázi soli a vody, by mohli v blízké budoucnosti zbavit topení plynem miliony domů v Evropě, píše web Gadzetomania.

Akumulátor tepla je založen na starém termochemickém principu, který spočívá v tom, že při přidání vody do soli vzniká teplo. Je možná i opačná varianta, teplo lze využít k odpařování vody, čímž se tepelná energie uloží do soli.

Ukládání tepla do suché soli činí baterii zcela bezeztrátovou, což představuje mimořádně účinný způsob ukládání energie pro budoucí použití. To je užitečné zejména v případě, že energie pochází z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a slunce, které mají tendenci výrazně kolísat, a je proto třeba je doplňovat plynem nebo jinými zdroji.

„Zatím se nejedná o finální produkt, ale vše je připraveno na první reálné testy,“ „Potenciál je obrovský, ale viděli jsme také spoustu skvělých technologií, které nebyly zavedeny. Budeme tedy stát pevně na zemi a postupovat krok za krokem,“ uvedl profesor Olaf Adan z Technické univerzity v Eindhovenu.

Zdroj: gadzetomania.pl