Studenti z Nizozemska jedou do Španělska solárním autem, které si sami vyrobili

Studenti Technické univerzity v Eindhovenu v pátek představili nové solární auto. S ním ujedou 3000 kilometrů po Evropě bez použití paliva nebo dobíjecích stanic, píše portál Nu.nl.

Studenti se již dříve zúčastnili soutěže Bridgestone World Solar Challenge v Austrálii. Závod solárních aut byl zrušen kvůli koronaviru. Tým z Eindhovenu přišel s alternativní výzvou.

Na novém solárním autě pracuje 22 studentů již rok. Na konci tohoto měsíce s ním pojedou do nejjižnějšího cípu Španělska. Vozidlo má na střeše velký solární panel, který může být použit k výrobě veškeré energie potřebné k cestě.

Během cesty hodláme navštívit a uspořádat různé akce o udržitelnosti a mobilitě, říká student Solárního týmu Tijn ter Horst. „Chceme lidem ukázat, co je v této oblasti již možné. Chceme je inspirovat.“

Co nejmenší odpor vzduchu
Solární vůz vyniká svým neobvyklým tvarem. „Je to vlastně taková kapka. Zpočátku je malý, pak se zvětšuje a ocas je velmi špičatý. Takto jsme vůz navrhli, aby kladl menší odpor vzduchu. Vůz pak spotřebuje méně energie.“

Mimochodem, vozidlo lze nejen řídit, ale v zásadě v něm lze i bydlet. „Auto kromě jízdy produkuje tolik energie, že jsme do něj zabudovali i kuchyň a sprchu. K dispozici je také postel na spaní. Je to vlastně jen malý domek na kolečkách.“

Cesta trvající 26 dní
Studenti odjíždějí 19. září a jejich cesta potrvá 26 dní. V zásadě může vozidlo dosáhnout maximální rychlosti 120 kilometrů za hodinu a ujet maximálně 730 kilometrů za den, ale po cestě bude zastavovat. Solární auto je určeno pro dvě osoby, takže se studenti střídají za volantem.

Ale co když na cestě není slunce? „V případě nouze je možné vůz připojit k nabíjecí stanici. Ale aby se tak stalo, musí být opravdu čtrnáct dní bez slunce. Nepředpokládáme, že to bude nutné,“ říká Ter Horst.

Zdroj: Nu.nl