Revoluce v ukládání energie. Vědci vyvinuli baterie, které budou na dně oceánu

S novými projekty větrných farem plánovanými ve Skotsku se kapacita větrné energie na moři ve Spojeném království více než zdvojnásobí. Co se však stane, když vítr fouká, turbíny vyrábějí elektřinu a není po ní poptávka? O tom informuje oficiální web BBC.

Nizozemský startup Ocean Grazer vyvinul baterii s názvem Ocean Battery, která ukládá energii pod větrnou farmou. za tento vynález získal cenu za nejlepší inovaci roku 2022.

Při přebytku elektřiny systém čerpá vodu z podzemní nádrže do odolných, pružných měchýřů, které leží na mořském dně. Můžete si je představit jako velké cyklistické vnitřní trubky. Voda v těchto trubkách je pod tlakem, takže po uvolnění voda rychle proudí a je vedena přes turbíny, rovněž na mořském dně, a v případě potřeby vyrábí elektřinu.

„Oceánská baterie je ve skutečnosti založena na stejné technologii jako vodní úložiště, kde se voda čerpá zpět přes přehradu v řece, ačkoli jsme ji transformovali do něčeho, co lze umístit na mořské dno,“ říká generální ředitel Frits Bliek.

V nizozemském přístavu Groningen již byl testován prototyp určený pro hluboké vody. Firma se nyní připravuje na testování druhého systému, který byl upraven pro mělčí vodu v jezeře na severu Nizozemska. Ten by měl být uveden do provozu v příštím roce.

Mnoho větrných elektráren na pevnině již používá baterie k ukládání dodatečné energie, ale existuje řada problémů, pokud jde o jejich použití na moři.

„Pokud byste chtěli vybudovat rozsáhlý systém na moři, museli byste také postavit opravdu obrovskou plošinu postavenou z námořních kontejnerů, a to se ukázalo jako velmi, velmi nákladné. Také životnost baterií není příliš dlouhá,“ říká pan Bliek.

Zatímco lithium-iontové baterie vydrží 5 000 až 10 000 nabíjecích cyklů, baterie Ocean Battery jich podle něj zvládne až milion. Přestože náklady na skladování jsou zhruba stejné, díky této prodloužené životnosti jsou celkově mnohem levnější.

„Zjistili jsme, že ji lze postavit v mělkých vodách všude tam, kde se staví větrné elektrárny, a to je nakonec také docela výhodné,“ říká pan Bliek. Technologie se podle něj dá využít i vedle solárních farem, pokud je v blízkosti jezero.

Zdroj: bbc.com