Tohle Putin nepředvídal. Ukrajinci děkují Rusům za vojenskou techniku. Jaké zbraně Ukrajinci ukořistili?

Vojáci ukrajinské brigády bránící pozice v Záporoží zveřejnili v médiích poděkování okupantům. Ukrajinci poukazují na to, že taktika Rusů jim umožňuje mimo jiné ukořistit moderní vojenskou techniku. Podle vojáků se nepřítel také často nechá zmást triky, které ho nutí plýtvat drahocennými střelami, jak píše server Army Inform.

Ukrajinští vojáci upozorňují, že jedním z problémů Rusů je špatný průzkum. Podle Ukrajinců se nepřítel snaží zaměřit zbraně dělostřeleckou palbou a ze vzduchu. Obránci čas od času reagují palbou ze zbraní středního a dlouhého dosahu, aby donutili nepřítele ostřelovat oblasti, kde ve skutečnosti není umístěno žádné vybavení.

Na tomto místě stojí za zmínku, že Ukrajinci se rozhodli vyčerpat ruský arzenál také přípravou realisticky vypadajících atrap odpalovacích zařízení HIMARS. Obránci doufali, že se je nepřítel rozhodne napadnout. Jejich předtuchy se ukázaly jako správné. Rozhovor se záporožskou brigádou je dobrou příležitostí připomenout, jaké moderní ruské techniky se Ukrajinci v poslední době zmocnili.

Ruské trofeje Ukrajinců

Mezi „dary“ od okupantů patří obrněné vozidlo GAZ Tigr, nové granátomety, těžké kulomety SPG a zbrusu nové bojové vozidlo pěchoty BMD-3. K celkovému seznamu ruského vybavení zabaveného Ukrajinci lze přidat nové tanky T-80BVM a protiletadlový systém Pancyr-S1.

GAZ Tigr je název ruských terénních obrněných vozidel. Vozidlo má nosnost až 1 200 kg a verze ABSz 233116 je určena k přepravě raketového komplexu Kornet-D1. Konstrukce je schopna pracovat v nejnáročnějších podmínkách. Může totiž pracovat při teplotách od -14 do +50 stupňů Celsia.

BMD-3 je bojové vozidlo pěchoty používané ruskými výsadkovými jednotkami. Konstrukce je poháněna motorem 2W06 o výkonu 450 koní, který umožňuje vyvinout maximální rychlost 70 km/h. Vozidlo BMD-3 má dojezd 500 km a jeho výzbroj tvoří automatický kanon 2A42 ráže 30 mm, kulomet ráže 7,62 mm, automatický granátomet AGS-17 Plamya (pl. „Plamen“) ráže 30 mm, kulomet ráže 5,45 mm a protitankový systém 9M113 Konkurs. Vozidlo je obsazeno třemi osobami a může přepravovat až sedm výsadkových jednotek.

Ruské moderní tanky

T-80BVM je nejnovější modernizací základního tanku T-80, který byl do výzbroje ruské armády zařazen v roce 2020. Tank je vybaven pokročilým termovizním pozorovacím systémem, který zajišťuje viditelnost až do vzdálenosti pěti kilometrů.

Tank má dojezd až 500 kilometrů a jeho výzbroj tvoří hladký kanon ráže 125 mm, kulomet PK/PKM ráže 7,62 mm a velkorážový kulomet NSW ráže 12,7 mm.

Nejcennější akvizice Ukrajinců

Pancir-S1 je jednou z nejcennějších ukrajinských trofejí. Kopie tohoto ruského protiletadlového systému byly obránci ukořistěny již na začátku války, ale předtím byly zlikvidovány. V červenci se Ukrajinci rozhodli poprvé použít komplex v bojových operacích.

Pancir-S1 byl navržen v kanceláři KBP Tula a vyroben v Uljanovském strojírenském závodě. Komplex se skládá ze dvou automatických protiletadlových děl 2A38M ráže 30 mm a je schopen útočit na cíle na vzdálenost 20 km a létat v maximální výšce 15 km.

Zdroj: army-inform.com, redakce, Wikipedia