Tohle musel sestrojit MacGyver. Ukrajinský palebný systém dělá na bojišti divy

Ukrajinci už mnohokrát dokázali, že se ve vojenské technice vyznají jako málokdo jiný, a jejich talent a odhodlání by jim pochválil i sám MacGyver. Důkazem jejich schopností je nové video z fronty, které se objevilo na sociálních sítích.

Na záběrech je vidět, jak ukrajinští vojáci střílejí z bojového vozidla pěchoty BVP-1, jako by to bylo hlavňové dělostřelectvo. Jedná se o staré vozidlo, které pamatuje ještě sovětské časy. Marně v něm najdete moderní technologii. Ukrajinci se však s tímto problémem vypořádali pomocí vnějšího palebného systému Kropiva. Účinek je smrtící.

Kropiva – moderní zaměřovací systém

Kropiva je moderní cílový software známý také pod mezinárodním názvem Nettle. Vyvinuli ji ukrajinští programátoři z nevládní organizace Army SOS. První verze softwaru byla vyvinuta z peněz individuálních dárců, ale v pozdější fázi projekt převzala a financovala ukrajinská armáda.

Kropiva je mapovací a zaměřovací systém. Software vytváří virtuální mapu bojiště na základě různých zdrojů informací, včetně dat poskytovaných drony, satelity a pozemními pozorovateli. Software analyzuje, kam dopadají ukrajinské střely, pokud není ostřelování přesné, Kropiva navrhuje korekce.

Je pozoruhodné, že systém dokonale funguje s dělostřelectvem starého typu i s tanky. Na začátku září 2022 zničil ukrajinský tank T-64 ruský tank střelbou ze vzdálenosti až 10,6 km. K tomu byla použita střela 3VOF36 HE-FRAG, kterou Kropiva pomáhal navádět na cíl.

Z BMP-1 lze také odpalovat

Bojová vozidla pěchoty, jako je BMP-1, se však od tanků liší. Především mají mnohem slabší výzbroj. Kanon 2A28 Grom ráže 73 mm se používá pouze k přímé palbě. Alespoň teoreticky, protože ukrajinští vojáci s těmito omezeními nic nedělají. S Kropivou začali používat BMP-1 pro nepřímou palbu, stejně jako tradiční hlavňové dělostřelectvo, jak píše server Military Today.

Nevypadá to sice nijak působivě a účinnost takové střelby je poměrně nízká, ale pokud je zasažen nákladní automobil nebo jiné lehce obrněné vozidlo, lze očekávat, že cíl bude zničen. Stejně účinný účinek bude mít i přímý zásah živé síly nepřítele.

Na bojišti si musíte vystačit s tím, co máte, a Ukrajinci dokazují, že i stárnoucí BMP-1 se v jejich rukou může změnit ve smrtící zbraň.

Zdroj: redakce, Wikipedia,military-today.com