Této zbrani říkají „Zabiják skřetů“, vypadá jako z vesmíru a bude pomáhat na Ukrajině. Co všechno umí?

Andrius Tapinas, litevský novinář a youtuber, který uspořádal sbírku na nákup dronu Bayraktar TB2 pro Ukrajinu, oznámil nákup 110 systémů EDM4S SkyWiper. Zbraně dostane 35 ukrajinských vojenských jednotek. Vysvětlujeme, co je EDM4S SkyWiper a jaké jsou jeho možnosti.

Společnost Tapinas sdělila, že Ukrajina obdrží 110 systémů EDM4S SkyWiper, které byly zakoupeny za 1,5 milionů eur (39 milionů Kč) a financovány z prostředků sbírky. Futuristicky vyhlížející zbraň, která dostala název „Orchrist – zabiják skřetů“, bude okamžitě distribuována 35 vojenským jednotkám.

EDM4S SkyWiper je zařízení vyrobené litevskou společností NT Service UAB pro likvidaci malých a středně velkých dronů. Hmotnost zbraně EDM4S SkyWiper (přibližně 6 kg) a relativně malé rozměry (délka jen něco málo přes jeden metr) znamenají, že k obsluze a přenášení zbraně stačí pouze jedna osoba, jak uvádí web Military Factory.

Zbraň EDM4S SkyWiper vypadá jako z vesmíru, ale některými svými vlastnostmi se podobá standardním puškám. Zbraň však funguje trochu jinak a jejím hlavním úkolem je zachycovat navigační a řídicí signály z bezpilotních letounů. Obsluha nasměruje systém na vybraný cíl a poté stiskne spoušť. Tím se vytvoří elektromagnetický impulz (EMP), který způsobí, že komunikační signál dronu je zcela nebo částečně deaktivován. To může způsobit pád stroje, nouzové přistání, změnu kurzu a donutit jej vrátit se na místo startu nebo umožnit převzetí kontroly nad dronem. Operační dosah zbraně je nastaven na 3-5 km.

Zbraň je vybavena holografickým zaměřovačem, přídavným optickým zaměřovačem, rádiovými moduly a anténami, včetně antény 2,4 GHz 10 W, antény 5,8 GHz 10 W, rušivé antény GPS 1,5 GHz 10 W a rušivé antény GLONASS 1,5 GHz 10 W. Zbraň EDM4S SkyWiper je také vybavena 24V baterií, která mu umožňuje nepřetržitý provoz po dobu 35 minut. Baterie se nabíjejí pomocí speciální nabíječky, která je jednou ze součástí sady.

Sbírka na Bayraktar TB2 a nákup EDM4S

Andrius Tapinas uspořádal finanční sbírku na nákup dronu Bayraktar TB2 pro ukrajinské ozbrojené síly, která si získala velký zájem po celém světě. Potřebnou částku, 6 milionů eur (156 milionů Kč), se podařilo vybrat za pouhé tři dny. Nákup se měl uskutečnit prostřednictvím ministerstva obrany. Společnost Bayraktar Makina však oznámila, že dron daruje zdarma. Zároveň požádala, aby peníze vybrané během sbírky byly věnovány na humanitární pomoc, jak píše server Eurasian Times.

Zdroj: eurasiantimes.com, militaryfactory.com