Nejlepší sniper světa Wali se opět ukázal. A představil i svou zbraň. O jakou zbraň jde?

Slavný kanadský odstřelovač známý jako „Wali“ působí na Ukrajině již několik týdnů, napsal server Marca. Proslavil se tím, že dokázal zlikvidovat cíl na vzdálenost až 3,5 km. K tomu došlo v roce 2017 během bojů v Iráku.

Wali v současnosti slouží v ukrajinské mezinárodní legii a loví ruské vojáky. Používá pušku SAKO TRG-42 A1 spojenou s optickým zaměřovačem Schmidt & Bender PM II.33. Opakovací pušky SAKO TRG jsou hned vedle britské konstrukce Accuracy International jednou z nejlepších konstrukcí na trhu.

Používají je také ukrajinští odstřelovači. Odstřelovač Wali, jak vidíte, si oblíbil pušku SAKO TRG-42 A1 v ráži .338 Lapua Magnum (8,6×70 mm), která umožňuje zasahovat cíle na vzdálenost přes 1500 m, ale v jeho rukou pravděpodobně není problém ani přes 2 km.

Jedná se o zcela odlišnou zbraň od pušky McMillan TAC-50, která váží přibližně 12 kg a používá munici .50 BMG (12,7×99 mm NATO), kterou používal během operací v Iráku. Puška SAKO TRG-42 A1 sice nemá takovou palebnou sílu, ale s hmotností 6 kg (varianta s hlavní 690 mm) je pohyb mezi střeleckými pozicemi mnohem snazší a žádná sériová neprůstřelná vesta neochrání před střelivem .338 Lapua Magnum (8,6×70 mm).

SAKO TRG-42 A1 je standardně vybaven nastavitelným spoušťovým mechanismem (tlak 1 – 2,5 kg) a vertikálně a horizontálně nastavitelnou sklopnou pažbou. Za zmínku stojí také nabíjecí páka umístěná pod úhlem 60 stupňů, která pozitivně ovlivňuje rychlost střelby, a napájení se provádí ze zásobníků na 5 nábojů. Pušku je možné zakoupit v přepočtu za cenu od 80 tisíc korun. Verze A1 by byla ještě dražší.

Samotná puška samozřejmě nestačí k tomu, aby byla dostatečně účinná. Je zapotřebí vhodná třída optiky. Videa a fotografie ukazují, že Wali dává přednost německému modelu Schmidt & Bender 5-25×56 PM II. K tomu je třeba připočíst švédskou montáž Spuhr za téměř 15 000 Kč a dvojnožku.

Zdroj: marca.com