Drony Bayraktar TB2 na Ukrajině – teror ruské armády. Jaké mají schopnosti?
Drony Bayraktar TB2 se opět ukázaly jako velmi účinný nástroj pro ničení nepřátelského vybavení. Byly postrachem Arménů a nyní jsou utrpením pro ruské vojáky, píše server Oryx.
Drony Bayraktar TB2 jsou tureckou konstrukcí třídy MALE (medium-altitude long-endurance), která je podle výrobce schopna pracovat ve vzduchu po dobu 27 hodin, obvykle ve výšce 5,5 km a maximálně 7,6 km. Během ázerbájdžánsko-arménského konfliktu v Náhorním Karabachu, který trval od 27. října do 10. listopadu 2020, se drony ukázaly jako velmi účinné. To přineslo společnosti Baykar Makina velkou publicitu a v roce 2021 se ke klientům přidalo například i Polsko.
Ázerbájdžáncům se pomocí těchto bezpilotních letounů podařilo způsobit Arménům obrovské ztráty, zatímco Arméni nebyli schopni proti nim účinně bojovat. Nyní se opakuje situace z konfliktu na východě země, kde se Ukrajincům dokonce daří pomocí těchto dronů lovit ruské protiletadlové komplety 9A316 BUK M2.
Ukrajina uzavřela smlouvu na dodávku prvních 6 bezpilotních letounů spolu s pozemními řídicími stanicemi, dvěma mobilními řídicími terminály a 200 naváděnými bombami MAM-L a MAM-C již koncem roku 2018 za 69 milionů dolarů, v přepočtu asi za 1,5 miliardy Kč. Drony byly poté použity v boji proti Ruskem podporovaným separatistům na východě země. O rok později Ukrajina objednala dalších 12 strojů. Tím to ale neskončilo, protože ještě loni chtěla Ukrajina získat dalších 24 strojů.
Bojové schopnosti
Drony Bayraktar TB2 se vyznačují délkou 6,5 m, rozpětím křídel 12 m a maximální vzletovou hmotností 700 kg, z čehož 150 kg tvoří užitečné zatížení, které se skládá z pozorovacích hlavic využívajících infračervené kamery nebo radar typu AESA a výzbroje zavěšené na čtyřech pylonech.
Lze na ně zavěsit laserem naváděné bomby MAM-C a MAM-L Rokestan. První z nich váží 6,5 kg, má dolet 8 km a jeho multifunkční hlavice umožňuje ničit pěchotu a lehká obrněná vozidla. Naproti tomu MAM-L je těžší 22 kg bomba s doletem 15 km vybavená kumulativní (protitankovou), tříštivou a demoliční nebo termobarickou hlavicí.
V závislosti na použité řídicí stanici může být dron od operátora vzdálen 150 nebo dokonce 300 km. Drony BT2 mají samozřejmě také funkci automatického návratu při ztrátě signálu a používají inerciální navigační systém (INS), pokud není k dispozici GPS. Ovládání je také velmi jednoduché, protože dron má funkci automatického vzletu nebo přistání.
Od autodílů po bojové drony
Bezpilotní letouny Bayraktar TB2 vznikly v důsledku amerického embarga na dodávky bezpilotních letounů do Turecka, které bylo uvaleno kvůli obavám, že by mohly být použity k boji proti Kurdům. Protože Turci nebyli schopni získat tento typ zbraní sami, pokusili se o jejich vývoj.
S průlomem přišel Selçuk Bayraktar, bývalý student MIT, který získal magisterský titul v oboru řízení manévrů bezpilotních vrtulníků. Po návratu do země přeměnil domácí společnost Bayraktar Makina vyrábějící automobilové součástky na obrannou společnost. Jeho díla získala národní uznání a po roce 2020 i mezinárodní věhlas.
Zdroj: oryxspioenkop.com