Termobarické peklo. Ukrajinci zničili Rusům odpalovací zařízení TOS-1A

Boje v okolí Vuhladaru patří k nejintenzivnějším a Rusové do nich vrhají vše, co mají k dispozici. Zde máme také obávané odpalovací zařízení neřízených raket s termobarickými hlavicemi. Ty způsobují, že je v ostřelované oblasti zničeno prakticky vše živé. Ochranu jim neposkytují ani opevnění, která díky termobarickým náložím ještě zvyšují jejich palebnou sílu, jak uvádí server Mil.

Na druhou stranu má TOS-1A dosah střel maximálně 6 km, což je na raketový dělostřelecký systém velmi málo, takže je zranitelný mimo jiné i protitankovými řízenými střelami (APC). Kromě toho je její silueta velmi snadno zjistitelná a selhání jediné střely může způsobit řetězovou reakci končící obrovským výbuchem.

Jak funguje zbraň TOS-1A

Rusové testovali odpalovací zařízení TOS-1A během invaze v Afghánistánu, kde se dobře osvědčila při „čištění“ jeskyní od nepřátel. Konstrukčně se jedná o jednoduché 24hlavňové odpalovací zařízení neřízených raketových střel ráže 220 mm, z nichž každá obsahuje 45 kg termobarické trhaviny, namontované na podvozku tanku T-72.

Trhavina ve své struktuře neobsahuje žádný kyslík a je nad cíl rozprašována ve formě aerosolu, který je po chvilkovém zpoždění odpálen, přičemž je spotřebován veškerý kyslík z oblasti palby. Výsledkem je ohnivá koule, jejíž střed dosahuje teploty až 3 000 stupňů Celsia a spotřebováním kyslíku vzniká vakuum. Samozřejmě se objevuje i rázová vlna jako u klasických výbušných náloží a zpětná vlna typická pro termobarické nálože.

Ty způsobují tlakové/vakuové rázy (až několik set kg na cm2) o síle dostatečné k poškození i trupu letadla, nemluvě o měkkých tkáních, jako jsou plíce. To způsobuje, že ti, kteří kteří nebyli zaživa upáleni v zóně výbuchu, umírají pomalou a trýznivou smrtí, jak uvádí web Science Direct.

Z tohoto důvodu spadají termobarické zbraně pod článek 3 Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní ze dne 2. prosince 1983, kde je jejich podmíněné použití možné pouze v oblasti, kde není přítomno žádné civilní obyvatelstvo. Rusko však toto ustanovení ignoruje, protože jsme měli nejeden případ ostřelování zastavěných oblastí těmito zbraněmi.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, sciencedirect.com