Jak ve skutečnosti zabíjí legendární ráže 12,7 milimetrů? Následky pro člověka jsou fatální

Konstrukce kulometu M2 ráže 12,7mm se udržela od roku 1918, kdy ji John Browning před 100 lety poprvé vytvořil. Mechanická spolehlivost zbraně a balistika náboje jsou stále přesně to, co voják potřebuje k rychlému zabíjení velkého počtu lidí a lehkých vozidel na velkou vzdálenost. Zde se dozvíte, jak funguje a jak působí na lidské tělo, napsal server We Are The Mighty.

Existují tři hlavní účinky nárazu střely, které pravděpodobně způsobí těžké zranění nebo smrt. Zaprvé je to roztržení a rozdrcení způsobené průchodem střely tělem.

Dále je to kavitace, která má dvě části. První kavitace je trvalá – otevřený prostor, který zůstal po výše zmíněném poranění. Existuje však i druhá kavitace. A té se říká dočasná dutina. Jak kulka prochází tělem, drtí maso a velmi rychle ho vytlačuje z cesty. To si po zlomek vteřiny udržuje hybnost a vyklenuje se z dráhy střely. Tělo se může roztrhnout a buňky mohou prasknout, jak se tkáň vymrští ven a pak se zarazí zpět.

Na výše uvedeném obrázku balistického gelu, který zachycuje střelu ráže 12,7mm, jsou vidět všechny tři účinky. Okamžité roztržení a rozdrcení kolem střely, obrovská dutina, když se gel rozletí, a rázová vlna z této expanze, která nutí gel vyletět ven, než se znovu stlačí. Kavitace a opětovné stlačení je tak silné, že v prvním bloku je vidět malá exploze způsobená stlačujícím se vzduchem.

Nakonec se objeví rázová vlna. Tělo kolem ní je samozřejmě stlačeno, jak se dutina rozpíná, a právě tam začíná rázová vlna. Dutina tlačí ven, stlačuje maso a energie ve stlačeném mase se šíří ven, dokud se nerozptýlí. To může také způsobit oddělení a roztržení. V extrémních situacích může dojít i k poškození nervové tkáně, například míchy a mozku.

Typické náboje se obecně zaměřují na maximalizaci prvních dvou účinků, tj. lacerace a drcení a kavitace. Relativně krátká a malá střela v případě M16 ráže 5,56 mm se k cíli dostane velmi rychle. Po zásahu se rychle začne vychylovat a poté padat, přičemž veškerou svou kinetickou energii uloží do vytvoření velké, dočasné dutiny. A pád střely jí umožňuje rozdrtit a rozříznout o něco více masa, než kdyby letěla rovně.

Maximalizace konstrukce pro kavitaci však znamená maximalizaci pro pád, a to může způsobit, že střela bude za letu náchylnější k vlivům prostředí, takže bude méně přesná na velkou vzdálenost.

Zdroj: wearethemighty.com