Ohnivá koule 10krát jasnější než Měsíc se prohnala nad Mississippi. Co je zač?

Ohnivá koule 10krát jasnější než Měsíc se ve středu 27. dubna časně ráno prohnala po obloze nad Arkansasem, Louisianou a Mississippi a vyvolala hlasitý výbuch. Podle NASA připravila pro desítky lidí oslnivou světelnou show, uvedl web livescience.

Žhnoucí meteor byl poprvé spatřen přihlížejícími kolem 8:03 CDT nad řekou Mississippi, nedaleko města Alcorn. Rozpad meteoru způsobil několik sonických třesků a vibrací, které dosáhly síly 3 tun TNT. Jedna obyvatelka Vicksburgu ve státě Mississippi řekla, že spatřila „oranžovou ohnivou kouli velikosti basketbalového míče s bílým ocasem za ní“

Lidé na Zemi nebyli jediní, komu se dostalo světelné show. Přibližně ve stejnou dobu detekoval geostacionární světelný mapovač (GLM) na palubě dvou satelitů Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) několik brilantních záblesků, jak se vesmírný kámen rozpadl v atmosféře.

„Toto je jedna z nejhezčích událostí, které jsem viděl v datech GLM,“ řekl Bill Cooke, vedoucí úřadu pro meteoroidní prostředí NASA.

Ohnivá koule byla vytvořena kusem asteroidu, který měl podle NASA průměr asi 1 metr a vážil asi 40 kilogramů. Při vstupu do zemské atmosféry se pohyboval rychlostí 34 175 km/h, poté se rozpadl na několik menších kousků, než se, podle NASA, zcela rozpadl nad bažinami poblíž Minorky v Louisianě. Ohnivé koule jsou úžasně meteory, které září světlem jasnějším než Venuše. Tato ohnivá koule byla také bolid, což znamená, že byla nejen světlá, ale měla také ocas, který explodoval v jasném záblesku. 

Zdroj: livescience.com