Těhotná mumie ukrývala plod. Dochoval se 2000 let díky kyselinám rozkládající se matky



28týdenní plod nalezený v břiše egyptské mumie se zachoval více než 2 000 let, protože byl „naložen“ jako vejce okyselením těla ženy, která se rozkládala, informuje server Dailymail.

K tomuto závěru dospěl tým vědců vedený z Varšavské univerzity, který odhalil přítomnost ostatků nenarozeného dítěte pomocí kombinace CT a rentgenových snímků již v dubnu loňského roku. Předpokládá se, že tato mumie je prvním známým balzamovaným exemplářem plodu, který byl vyvezen z Egypta.

Předchozí studie dospěly k závěru, že mumie byla v době smrti ve 26.-30. týdnu těhotenství.

Po dokončení prvních studií mumie a jejího nenarozeného dítěte se nyní vědci snaží zjistit, proč balzamovači ponechali plod v děloze, když byly během mumifikace odstraněny vnitřní orgány ženy.

„Možná to mělo něco společného s vírou a znovuzrozením v posmrtném životě,“ uvedl doktor Ożarek-Szilke. „Zatím je těžké vyvozovat nějaké závěry, protože nevíme, zda se jedná o jedinou těhotnou mumii, ale v současné době je to určitě jediná známá těhotná egyptská mumie,“ dodává doktor.

Tým chce zdůraznit, že ačkoli je dvojice mumií z vědeckého hlediska fascinující, stále také představuje velmi skutečnou lidskou tragédii. „Tajemná dáma zemřela společně s nenarozeným dítětem a jejím zkoumáním obnovujeme jejich památku,“ uvedli vědci. Úplné výsledky studie byly zveřejněny v časopise Journal of Archaeological Science.

Zdroj: dailymail.co.uk