Egyptská mumie překvapila archeology. Co našli uvnitř?

Mumie stará asi 1500 let byla podrobena testům, které odhalily, že vědci vůbec nemají co do činění s jestřábem, jak se původně domnívali, píše server Smithsonian.

Jako nejpravděpodobnější kandidát se nyní jeví zástupce druhu Threskiornis aethiopica, tzv. ibis uctívaný. Jeho jméno není náhodné, protože tito ptáci byli ve starověkém Egyptě hojně uctíváni. Mumifikovaný exemplář, který byl zahrnut do výzkumu, byl pravděpodobně obětován Totovi, bohu Měsíce považovanému za vynálezce egyptského písma.

Výzkumný tým, který se případem zabýval, vedla Carol Ann Barsodyová z Cornellovy univerzity. Přesné informace o původu 1500 let starého artefaktu se bohužel získávají jen obtížně. Barsodyová měla původně podezření, že mumie se do sbírky dostala jako součást zásilky z roku 1884, která obsahovala lidskou mumii thébského písaře Penpiho. Vyšetřování však ukázalo, že s Penpim nepřišly žádné další egyptské předměty.

Nejasný původ mumie

Podle nejpravděpodobnějšího scénáře byla mumie součástí daru absolventa Cornellu Johna Randolpha z roku 1930. Barsody se rozhodl artefakt prozkoumat, aniž by zvíře uvnitř vyrušil. S pomocí Frederica Gleacha podrobila 942gramovou mumii CT vyšetření. Tímto způsobem bylo možné potvrdit, že pták byl uvnitř mumifikován, přičemž noha byla zlomena před celým procesem, zatímco ke zlomení zobáku došlo až po mumifikaci. Naproti tomu peří a měkké tkáně zvířete byly zachovány v dobrém stavu.

Vědci zpočátku nedokázali rozpoznat, jak byl pták uspořádán do současné podoby. Sbírka kůží a koster v muzeu jim však pomohla vyřešit hádanku a umožnila jim zkopírovat tvar ptáka pomocí jednotlivých částí. Nakonec vědci dospěli k závěru, že hlava ibise je vůči tělu zkroucená a ohnutá dozadu. Zvíře mělo také odstraněnou hrudní kost a žebra, což u mumifikovaných ptáků nebylo příliš obvyklé.

Uctívaný ibis se v současné době v Egyptě nevyskytuje

Uctívaný ibis se v současnosti v Egyptě již nevyskytuje, ačkoli jeho areál zahrnuje většinu Afriky. Tento druh byl zavlečen i do Evropy, a proto se vyskytuje například ve Francii a Itálii. Staří Egypťané tato zvířata velmi často používali k mumifikaci a k uctívání svých božstev.

Zdroj: smithsonianmag.com