Technologie z filmu Avatar by mohla pomoci v boji proti vzácným onemocněním

Vědci využívají technologii umělé inteligence, která oživuje postavy ve filmech jako Avatar: Vodní tvor, ke sledování raných stádií vzácných onemocnění. Nový systém slouží k analýze pohybů těla a dokáže diagnostikovat poruchy dvakrát rychleji než lékaři, jak píše server Interesting Engineering.

V mnoha případech umožňuje rychlé odhalení vzácného onemocnění pacientům rychleji a lépe získat odpovídající podporu a léčbu. V nedávné studii britští odborníci změřili pomocí umělé inteligence dvě závažné genetické poruchy a zjistili, že je dokážou odhalit dvakrát rychleji než pomocí standardních lékařských metod.

Pomůže lékařům umělá inteligence?

Podle vědců by umělá inteligence mohla také výrazně snížit náklady na vývoj nových léků v klinických studiích. Výsledky studie v tomto ohledu byly nedávno zveřejněny v časopise Nature Medicine.

Doktorka Valeria Ricottiová z institutu Great Ormond Street přiznala, že je výsledky „naprosto nadšená“. „Dopad na diagnostiku a vývoj nových léků proti široké škále nemocí by mohl být naprosto obrovský,“ řekla.

Novou technologii vyvíjela deset let skupina vědců z Imperial College a z londýnské College univerzity. Odborníci jej testovali ve dvou samostatných studiích na pacientech se vzácnými genetickými onemocněními Friedreichovou ataxií a Duchennovou svalovou dystrofií.

Podle odborníků by se technologie s umělou inteligencí dala využít také ke sledování pacientů, kteří se zotavují z jiných onemocnění způsobujících poruchy pohybu. Patří sem všechny nemoci související s mozkem a nervovým systémem, srdcem, plícemi, svaly, kostmi a řada psychiatrických poruch.

„Náš nový přístup detekuje jemné pohyby, které člověk není schopen rozpoznat. Má potenciál změnit klinický výzkum a zlepšit diagnostiku a sledování pacientů,“ zdůraznil profesor Aldo Faisal z Imperial College, jeden z výzkumníků, kteří se na projektu podíleli.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, nature.com