Takto se vyhýbají ruským radarům. Ukrajinský vrtulník Mi-8 se téměř dotýká vody

Na internetu se objevilo další video, které upozorňuje na schopnosti ukrajinských pilotů. Je na něm zachycen víceúčelový vrtulník Mi-8, který letí nízko nad řekou Severský Doněc a pravděpodobně se snaží vyhnout ruským radarům.

Víceúčelové vrtulníky Mi-8 patří mezi stroje, které pomáhají chránit nebe nad Ukrajinou. Na webu se pravidelně objevují záběry, které ukazují nejen samotné stroje, ale také zkušenosti a dovednosti Ukrajinců, kteří je pilotují. Vrtulníky létají tak, že se téměř dotýkají země, a na nejnovějších záběrech téměř hladiny řeky Severský Donec (záběry si můžete prohlédnout níže). Takové manévry mají s největší pravděpodobností ztížit jejich zaměření ruskými systémy protivzdušné obrany, a tím i sestřelení, jak uvedl server Eurasian Times.

Mi-8 letí nízko nad zemí

Mi-8 (v kódu NATO Hip) je velmi oblíbený vrtulník, který se vyznačuje mimo jiné vysokou odolností a spolehlivostí. Stroj byl vyvinut v konstrukční kanceláři Michaila Mila na počátku 60. let a měl nahradit lehčí vrtulník Mi-4. Jeho první prototyp byl testován v roce 1962, ale nesplnil všechny požadavky. Teprve verze z roku 1963 získala kladná doporučení a sériová výroba byla zahájena v roce 1965.

Základní model Mi-8 je k dispozici v civilní a vojenské (obrněné) verzi. Jeho podvozek pojme tříčlennou posádku, 30 vojáků, 12 nosítek, 4 000 kg nákladu uvnitř nebo 5 000 kg nákladu zavěšeného venku. Díky těmto schopnostem je Mi-8 vhodný pro mnoho různých úkolů – transportní, pátrací a záchranné nebo bojové (jak jsme viděli na Ukrajině).

Při popisu konstrukce tohoto vrtulníku stojí za zmínku turbohřídelové motory Klimov TW2-117 o výkonu 1105 kW každý. Pokud jeden z nich během letu selže, zvýší se výkon druhého. To umožňuje udržovat zvolený kurz bez ztráty výšky, což má velký vliv na bezpečnost cesty a již zmíněnou spolehlivost vrtulníku, jak píše server Military Today.

Vrtulník může letět maximální rychlostí 250 km/h v maximální výšce 4 500 m. Jeho dolet se odhaduje na 450 km. Díky navigačním nebo rádiovým systémům použitým v Mi-8 může stroj létat bez ohledu na denní dobu a meteorologické podmínky.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, military-today.com