Takhle se Ukrajinci cvičí v obsluze tanků M1 Abrams. Brzy budou tyto kolosy bojovat proti Rusům

Ukrajinci se již cvičí na obsluhu amerických tanků M1 Abrams. Čas předání těchto zhruba 70tunových nočních můr ruským obrněncům se nezadržitelně blíží. Připomínáme, co jsou to za tanky.

Američané se rozhodli předat Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, a to mluvíme spíše o některých z verzí M1A2 než o starších. Bohužel není známo, kde jsou ukrajinští tankisté školeni. Výcvik může probíhat v USA nebo na cvičišti Grafenwoehr v Bavorsku, jako tomu bylo v případě kanónových houfnic M109A6 Paladin.

Ukrajina pravděpodobně obdrží tanky M1A2 Abrams vyráběné od konce 90. let 20. století po modernizaci zahrnující odstranění speciálních pancéřových vložek z ochuzeného uranu starší generace a jejich nahrazení novým pancířem podobných vlastností, který se montuje na tanky M1A2 Abrams určené na vývoz, jak píše server Army.

Ten bude nicméně stále poskytovat lepší ochranu než starší generace pancíře z ochuzeného uranu ve skladovaných tancích, které mohou být již více než 20 let staré. Lze předpokládat, že Ukrajinci jsou v současné době cvičeni na strojích americké armády a poté přejdou na cílové tanky s podobnými vlastnostmi.

Tank M1A2 Abrams – silně pancéřovaný kolos z USA

M1A2 Abrams jsou téměř 70tunové tanky, které nabízejí mnohem vyšší úroveň ochrany než dokonce i nejlepší ruské tanky T-90M, které mimochodem váží 46 tun. Na druhou stranu to v žádném případě neznamená, že by tanky M1A2 Abrams měly velmi malou pohyblivost.

Vyšší hmotnost je kompenzována výkonnou plynovou turbínou o výkonu 1 500 koní, která je po seřízení mechaniky schopna provozu na jakékoli palivo. Pro srovnání, Rusové dodnes nejsou schopni vyrobit tankový motor o takovém výkonu a nejvýkonnější motory z tanků T-90M generují maximálně 1000/1130 koní.

Za zmínku také stojí, že v případě tanků M1A2 Abrams neznamená zásah do zásobníku munice okamžitou smrt posádky jako u ruských konstrukcí. U tanků M1A2 Abrams je zásobník munice od posádky izolován ocelovou deskou a pancíř kolem něj má slabá místa, která v případě detonace munice přesměrují sílu výbuchu ven, jak uvádí web Military Today.

A konečně je zde výkonný kanon M256 ráže 120 mm, který je licenční verzí německého kanonu Rheinmetall Rh-120 používaného na tancích Leopard 2A4 a A5. Díky němu je možné se správnou municí prorazit pancíř jakéhokoli ruského tanku, ale Ukrajina zde pravděpodobně nedostane slavnou „stříbrnou kulku“ s ochuzeným uranem M829, ale o něco horší wolframovou munici z rodiny KEW.

Tanky M1A2 Abrams, spolu se správně použitými Leopardy 2 a britskými Challengery 2, budou pro Rusy, kteří musí vyrábět tanky v ochuzených variantách nebo nahradit ztracené jednotky, dalo by se říci, již zastaralými tanky T-62 v tovární verzi nebo modernizovanými termovizí, velkým problémem.

Zdroj: redakce, army.mil, military-today.com