65 milionů dolarů na vylepšení tanku Abrams M1A2. Věž bez posádky a hybridní pohon

Tank M1A2 Abrams americké armády je jedním z nejznámějších a nejikoničtějších tanků. Za více než čtyřicet let provozu prošel stroj mnoha změnami a plánují se další úpravy, píše portál defence-blog.com. Jedna z nich se týká přidání bezpilotní věže, která má vozidlo učinit perspektivnějším.

O Abramsech se letos opět mluvilo. Tyto stroje slouží mimo jiné obrněným silám USA, Austrálie, Egypta, Iráku, Kuvajtu, Saúdské Arábie a Maroka a nejnovější verzí Abramsu M1A2 je SEPv3. Verze SEPv4 je již v plánu a jeho výroba by měla začít po roce 2023.

To však neznamená, že Američané neplánují další vylepšení, a o některých z nich jsme se dozvěděli díky vystoupení amerického kongresmana Tima Ryana, který navštívil výrobnu Joint Systems Manufacturing Center v Limě (stát Ohio – USA), kde se tank vyrábí. Tento závod, který je součástí obřího výrobce General Dynamics Land Systems, zaměstnává přibližně 930 lidí a objem zakázek na zde realizované projekty dosáhl 187,7 milionu dolarů (cca 4,4 miliardy Kč). Ryan, který je zároveň místopředsedou podvýboru pro národní obranu Sněmovny reprezentantů, tehdy prohlásil, že využije svého postavení k získání nové zakázky na modernizaci Abramsu.

Měl na mysli smlouvu v hodnotě 65 milionů dolarů (cca 1,4 miliardy Kč), díky níž bude tank odpovídat modernějším standardům a její životnost se prodlouží o další roky. Jedním z nejzajímavějších vylepšení, které bylo tehdy oznámeno, je bezpilotní věž, která si navíc vyžádá vývoj automatického systému nabíjení munice (v současných verzích se o nabíjení stará čtyřčlenná posádka). Částka bude použita také na vytvoření modifikované verze reaktivního pancíře, který bude účinný mimo jiné proti kumulativním střelám, jako je například granátomet RPG-7.

Ryan se také zmínil o vývoji hybridního pohonného systému, který by šetřil palivo a učinil by z M1A2 Abrams jednoduše efektivnější stroj. O nahrazení nebo rozšíření výzbroje se zatím nic neuvádí, ale je třeba připomenout, že než bude smlouva realizována, musí ji nejprve schválit Sněmovna reprezentantů a Senát USA.

Zdroj: defence-blog.com, polygonjournal.com