Švédská houfnice H77BW Archer je nejrychlejší na světě. Tři ruské systémy zničila za pouhých 25 sekund

H77BW Archer je nejrychlejší houfnice na světě. Ukrajinci si švédskou konstrukci velmi pochvalují, považují ji za nejlepší na světě a nazývají ji „odstřelovačskou houfnicí“ kvůli přesnosti zásahu, kterou nabízí. Houfnice švédské konstrukce je vysoce automatizovaná, takže ji mohou obsluhovat pouze tři až čtyři vojáci z pancéřové kabiny.

Houfnice má automatický nabíječ, který jí umožňuje vystřelit až osm nábojů za minutu, a což se často nevidí, zvládá i prachové náplně, které se obvykle nabíjejí ručně. Zásoba nábojů včetně prachových náplní čítá 20 nábojů, takže celou zásobu munice lze vystřílet za 2,5 minuty, píše portál ESSAnews.

Schopnost boje s cílem je naopak rozsáhlá díky kanonu ráže 52 mm a 155 mm. Umožňuje s využitím například řízených střel M982 Excalibur bojovat s cíli na vzdálenost až 60 km s přesností do čtyř metrů. Na druhou stranu s nejlevnějšími střelami se zadním vývrtem, jako je DM121, je dosah nejméně 31 km.

Tyto hodnoty jsou pro většinu ruského hlavňového dělostřelectva nedosažitelné a možnost palby v režimu MRSI, kdy všechny vystřelené střely zasáhnou cíl současně, dále zvyšuje účinnost střelby.

Toho všeho je dosaženo na platformě, jejíž přechod z pohybu do palebného postavení a naopak trvá jen několik desítek sekund. Bohužel, H77BW Archer se netěší exportnímu úspěchu (pro tak pokročilou a drahou zbraň není trh) a zdá se, že teprve válka na Ukrajině tuto situaci mění.

Ruští dělostřelci v Kupjanské oblasti zažili bolestivé setkání se švédským systémem H77BW Archer, který zlikvidoval tři postavení kanónových houfnic D-20. Archer je schopen provést takový výkon za pouhých 25 sekund. Představujeme jeho výkon.

Ukrajincům se podařilo zlikvidovat tři postavení ruských kanónových houfnic D-20 ráže 152 mm protibaterijní palbou pomocí systému H77BW Archer za pouhých 25 vteřin. Ten je schopen vypálit tři rány za 25 sekund a opustit palebné postavení dlouho předtím, než vypálené granáty dopadnou na nepřítele.

To způsobuje, že i kdyby ji dělostřelecké radary detekovaly a Rusové se rozhodli ostřelovat oblast, Archer už byl na vzdáleném místě. To umožňuje Ukrajincům účinně eliminovat ruské dělostřelectvo, které je početnější a má přístup k větší zásobě munice s dostřelem až kolem 18 km pro ráži 152 mm.

Zdroj: TechWP, ESSAnews