Stíhačka od „hrdiny Ukrajiny“ byla nalezena. Podívejte se na havarovaný MiG-29

V okolí Vinnice byly nalezeny trosky stíhačky MiG-29, která pravděpodobně patřila „Hrdinovi Ukrajiny“. Pilot se snažil stroj zachránit za každou cenu a předtím sestřelil pět bezpilotních letounů Šahed-136 a dvě řízené střely, jak píše server The Drive.

Ukrajinské letectvo oznámilo, že jeden z letounů používaných brigádou taktického letectva se 12. října kolem 21. hodiny zřítil nedaleko Vinnice. Jeho pilot se snažil za každou cenu stíhačku zachránit a přistát na bezpečném místě. Manévr se nezdařil, pilot se naštěstí dokázal katapultovat. Podle zpráv ukrajinské armády se „cítí dobře“. Navíc se pilotovi před nehodou podařilo sestřelit pět bezpilotních letounů Šahed-136 a den předtím dvě řízené střely.

Patřil MiG-29 hrdinovi Ukrajiny?

Mykola Oleščuk, velitel ukrajinského letectva, prohlásil, že pilot kandiduje na titul Hrdina Ukrajiny. Bylo také prohlášeno, že příčina havárie, která byla s největší pravděpodobností technického rázu, bude stanovena, ačkoli se objevily zprávy, že ji mohla vyvolat fragmentace bojové hlavice z jednoho ze zničených dronů.

Nejnovější zprávy naznačují, že vrak stíhačky MiG-29 s modrožlutým nátěrem předváděcí skupiny „Ukrajinští sokoli“, který byl nalezen nedaleko Vinnice, je téměř jistě strojem pilotovaným hrdinným pilotem. Letecká služba na svém Facebooku uvedla, že stíhačka byla „pravděpodobně uvedena do letuschopného stavu po období skladování po vypuknutí války“.

MiG-29 (v kódu NATO Fulcrum) je sovětský frontový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří MiG a po celou dobu provozovaný Ukrajinci. Jak jsme již informovali, jsou určeny k ničení vzdušných a pozemních cílů, ale vzhledem ke svému krátkému doletu se používají především k boji v blízkosti fronty a vlastních sil. Tyto stroje se mohou pohybovat maximální rychlostí 2,3 Mach a jejich hlavní výzbrojí je kanon GSz-30-1 ráže 30 mm se 150 náboji.

Mig-29 má v závislosti na verzi také šest až devět vnějších uzlů podvěsné výzbroje a může nést například rakety vzduch-vzduch R-27 středního doletu, rakety krátkého doletu R-73 nebo letecké pumy o hmotnosti až 3 000 kg. Ukrajinské stíhačky jsou stále častěji nasazovány proti bezpilotním letounům kamikadze íránské výroby – Shahed-136, Shahed-131 nebo Mohajer-6.

Zdroj: thedrive.com, Wikipedia, redakce