Společnost Virgin Galactic prodala již 1000 palubních letenek na komerční lety do vesmíru

Společnost Virgin Galactic může oslovit masový trh pro lety do vesmíru. Ve středu bylo k prodeji 1000 letenek na 90 minutové výlety na jejich vesmírných plavidlech. Může tím předběhnout své konkurenty, společnosti Space-X a Blue Origin.

Než komerční astronauti získají palubní vstupenku na výlet do vesmíru, musí složit zálohu ve výši 150 000 dolarů (více než 3 miliony korun) a zbývajících 300 000 dolarů (téměř 6,5 milionu korun), než vstoupí na palubu. Přestože celková suma je téměř v přepočtu 10 milionů korun, je to v současné době nejlevnější způsob, jak se do vesmíru podívat.

Podle webu VirginGalactic, trvá jejich výlet 90 minut a nabízí „několik minut stavu beztíže mimo sedadlo a dechberoucí výhledy na Zemi.“ Lety by měly odstartovat koncem tohoto roku ze základny společnosti v Novém Mexiku a zahájit tak pravidelný provoz. Prvnímu veřejnému letu společnosti Virgin Galactic, bude předcházet několikadenní intenzivní výcvik komerčních astronautů.

Jen pro srovnání, konkurenční společnost Space-X vyšle 4 komerční astronauty 30. března tohoto roku, na 10 denní pobyt ve vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě. Náklady na každého z nich jsou 55 milionů dolarů (téměř 1,2 miliardy korun). Další konkurent, společnost Blue Origin’s New Shepard má podobnou trajektorii svých vesmírných lodí jako společnost Virgin Galactic, letí s cestujícími na okraj vesmíru a zpět, bez delšího pobytu. Zatím vynesla na hranici vesmíru 14 lidí, včetně samotného miliardáře Jeffa Bezose.

Jak se uvádí na webu InterestingEngineering, v současné době má společnost Virgin Galactic pouze jeden raketoplán s názvem VSS Unity, který se světu poprvé představil v roce 2016. Na rozdíl od vesmírné lodi Space-X nebo rakety New Shepard společnosti Blue Origin, které startují ze země, bude raketoplán VSS Unity vyzvednut do výšky zhruba 15 kilometrů pomocí gigantického nosného letadla nazvaného White Knight Two. Po dosažení této výšky bude letoun VSS Unity oddělen, zažehne svůj motor a vydá se na cestu do vesmíru. Poté, co cestujícím nabídne úžasné zážitky v nulové gravitaci, se snese dolů na dráhu jako konveční letadlo.

Aby společnost Virgin Galactic splnila své cíle, bude potřebovat více než tři raketové letouny. Pokud se jí v roce 2022 podaří vynést do vesmíru byť jen polovinu plánovaného objemu cestujících, bude daleko před svými konkurenty, společnostmi Blue Origin i Space-X.

Zdroj: virgingalactic.com, interestingengineering.com