Společnost SpaceX vypouští raketu Starship. Podívejte se, jak letí rychleji než rychlostí zvuku

Čtvrteční úspěch společnosti SpaceX, která při testování motorů nejsilnější rakety na světě překonala rychlost zvuku, je neuvěřitelným počinem.

122 metrů dlouhá raketa Starship společnosti SpaceX, klasifikovaná jako supertěžká nosná raketa, je největší a nejvýkonnější raketou, jaká kdy byla postavena.

Ve čtvrtek ráno odstartovala z texaské hvězdné základny ke svému čtvrtému zkušebnímu letu, který byl zatím nejúspěšnější, zatímco tři předchozí testy skončily výbuchem.

Během čtvrtečního zkušebního letu dosáhla loď Starship mnoha milníků, mezi něž patří přežití nosné jednotky Super Heavy modulu Starship při přistávacím zážehu a měkký dopad modulu i nosné jednotky do Mexického zálivu asi osm minut po startu.

„Navzdory ztrátě mnoha dlaždic a poškozené klapce zvládla Starship celou cestu až k měkkému přistání v oceánu! Gratuluji týmu SpaceX k epickému úspěchu!!!“ napsal zakladatel a generální ředitel SpaceX Elon Musk na síti X.

Vesmírná loď Starship je pokryta přibližně 18 000 lehkými keramickými šestihrannými dlaždicemi, které chrání vozidlo během návratu do atmosféry.

Možná jedním z posledních milníků bylo, že když modul Starship úspěšně dosáhl navedení na oběžnou dráhu, asi 50 minut po startu se kosmická loď vydala na řízený návrat do atmosféry a satelity Starlink zajišťovaly živý přenos, který byl nepřetržitě dostupný během návratu do atmosféry.

Zdroj: Satnews