Čína sestrojí obrovskou kosmickou loď přímo ve vesmíru. Bude dlouhá několik kilometrů

Podle deníku South China Morning Post pracuje Čína na „velmi velké kosmické lodi“, která bude provádět dlouhodobé pilotované mise. Její stavba si vyžádá nejméně několik misí, aby se do vesmíru dostaly komponenty potřebné k její stavbě.

Čínská Národní nadace pro přírodní vědy vyzvala vědce, aby se zapojili do pětiletého projektu, jehož cílem je analyzovat mechaniku „velmi velké kosmické lodi táhnoucí se na kilometry“.

Čína vytvoří obrovskou kosmickou loď
Jak upozorňuje deník South China Morning Post, tento záměr je součástí většího strategického projektu, který zajistí „budoucí využití vesmírných zdrojů, zkoumání tajemství vesmíru a dlouhodobý pobyt na oběžné dráze“.

Jedná se o jeden z deseti návrhů výzkumu, které začátkem měsíce zveřejnila divize matematických a fyzikálních věd Čínské národní nadace pro přírodní vědy, která plánuje financovat celkem pět projektů. Rozpočet pro každou z nich bude činit maximálně 2,3 milionu dolarů. Z náčrtu vyplývá, že kosmická loď by vyžadovala několik startů do vesmíru a také montáž ve vesmíru, protože by vážila příliš mnoho a byla by příliš masivní na to, aby ji bylo možné vynést na oběžnou dráhu během jediné cesty.

Výzkumníci zapojení do projektu čelí obrovské výzvě. Je třeba minimalizovat hmotnost kosmické lodi, aby se snížil celkový počet startů potřebných k vynesení jejích částí do vesmíru, a optimalizovat náklady na stavbu, aby se vešly do rozpočtu.

Zdroj: South China Morning Post