Společnost Meta žádá ruský soud, aby zastavil řízení v případu „extremismu“

Technologický gigant Meta, mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, dnes neúspěšně vyzvala ruskou justici, aby odmítla požadavek prokuratury, která se snaží označit společnost za „extremistickou organizaci“ a zakázat tak její činnost v Rusku za to, že umožňuje výzvy k násilí vůči Rusům, napsali na webu Infobae.

„Zaregistrovali jsme návrh na ukončení řízení. Domníváme se, že soud nemá pravomoc tento případ projednávat, vzhledem k tomu, že Meta je zahraniční společnost,“ uvedl právník společnosti u Tverského soudu v Moskvě.

Advokát poznamenal, že soudy Ruské federace mohou projednávat případy proti zahraničním společnostem pouze v případě, že se žalovaná organizace nachází na území Ruské federace. Argumentoval také tím, že pokud by byl jeho návrh zamítnut, měl by být soudní proces alespoň odložen, aby měl právní tým čas seznámit se s materiály řízení proti společnosti Meta, které čítají více než 500 stran.

Poukázal na to, že advokátní kancelář měla mít alespoň 15 dní na prostudování spisu, což obžaloba odmítla s tím, že společnost Meta měla dostatek času na přípravu. Soudkyně Olga Solopovová pak zamítla návrh Mety, a to jak na zamítnutí případu, tak na odložení jeho projednávání.

Generální prokuratura požaduje zákaz činnosti společnosti, která v Rusku spravuje sociální sítě Instagram, Facebook a aplikaci pro zasílání zpráv WhatsApp. Důvodem bylo dočasné zrušení zákazu pro obyvatele několika zemí zveřejňovat informace s výzvami k násilí proti ruským občanům v návaznosti na „speciální vojenskou operaci“, kterou Kreml zahájil na Ukrajině.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení kvůli tomu, že Meta odmítla odstranit výzvy k násilí vůči Rusům, včetně armády. Rusko již zablokovalo Instagram a omezilo přístup na Facebook.

Společnost Meta před necelým týdnem oznámila, že dočasně kvůli vojenské ofenzívě na Ukrajině umožňuje uživatelům obcházet její pravidla používání a posílat zprávy, které by za normálních okolností byly zakázány. Jedná se například o zprávy typu „smrt ruskému okupantovi“.

V prohlášení mluvčí společnosti Andy Stone vysvětlil, že výjimky jsou dočasně povoleny kvůli ruské invazi na Ukrajinu, pokud neobsahují „věrohodné“ výhrůžky smrtí ruským civilistům. Meta však povoluje výzvy k usmrcení ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho běloruského protějšku Alexandra Lukašenka, které byly vydány z Ukrajiny, Polska a samotného Ruska.

Zdroj: infobae.com