Společnost IBM představila vůbec první kvantový počítač s více než 1 000 qubity

Kvantová výpočetní technika je rychle se rozvíjející technologie, která využívá kvantovou mechaniku k řešení složitých problémů rychleji než klasické počítače. Vědci usilovně pracují na vývoji kvantových počítačů, které mohou provádět určité výpočty, jež jsou mimo dosah klasických počítačů na bázi křemíku.

Někteří z největších hráčů v technologickém průmyslu, jako jsou Microsoft a Google, spolu se startupy a národními státy, se předhánějí ve vývoji a rozšiřování kvantových strojů.

Stále se však potýkají s problémy, jak zajistit, aby tyto stroje byly v reálném světě natolik spolehlivé, aby trvale překonávaly klasické počítače. S tím, jak kvantové výpočetní stroje rostou co do velikosti a výkonu, se výzkumníci potýkají s výzvou, jak se vypořádat s chybami v datech, které vznikají v důsledku složitosti této technologie.

Společnost IBM nedávno představila první kvantový počítač s více než 1 000 qubity – ekvivalentem digitálních bitů v běžném počítači. Společnost doufá, že nový kvantový výpočetní čip a stroj budou za deset let sloužit jako stavební kameny mnohem větších systémů, píše portál Inceptivemind.

Společnost se však také rozhodla přesunout své zaměření na to, aby její stroje byly spíše odolnější vůči chybám než větší.

IBM každoročně postupně zvyšuje počet qubitů ve svých čipech pro kvantové výpočty podle plánu, jehož cílem je jejich zdvojnásobení ročně. Její nejnovější kvantový výpočetní procesor nazvaný Condor má 1 121 supravodivých qubitů uspořádaných do vzoru včelí plástve. Tento čip navazuje na jejich další rekordní stroje s ptačími jmény, včetně 127qubitového procesoru Eagle z roku 2021 a 433qubitového Osprey z loňského roku.

V rámci nového postupu společnost představila také nový čip nazvaný IBM Quantum Heron, který obsahuje 133 qubitů s pevnou frekvencí a rekordně nízkou chybovostí. Jeho nově vytvořená architektura nabízí až pětinásobné zlepšení redukce chyb. Jedná se o první z nové řady kvantových procesorů pro užitkové účely s architekturou, která byla v uplynulých čtyřech letech zkonstruována tak, aby poskytovala nejvyšší výkonnostní ukazatele a nejnižší chybovost ze všech dosavadních procesorů IBM Quantum.

Zdroj: Inceptivemind