Sociální síť TikTok hraje velkou roli v analýze Putinových plánů možné invaze Ukrajiny

Profesionální analytici i amatérští pátrači se ve snaze získat informace o plánech Kremlu obrátili na kombinaci videí ze sociálních sítí a satelitních snímků, informuje web NBC News.

Uživatelé po celém Rusku a Bělorusku zveřejnili řadu videí, která ověřila stanice NBC News a na nichž jsou vidět vlaky naložené desítkami tmavě zelených maskovaných tanků, obrněných vozidel a další techniky, jak se prohánějí po nádražích.

V běloruském městě Rečica, asi 60km od ukrajinských hranic, uživatel sociální sítě TikTok zveřejnil video, na němž jsou vidět tanky pokryté sněhem, namontované na zadní části vlaku, který stojí na nástupišti a cestující ho pozorují.

Podle amerických představitelů Rusko u hranic svého souseda shromáždilo přibližně 125 000 vojáků a v posledních týdnech rozmístilo své síly v Bělorusku, blízkém spojenci Moskvy, který rovněž hraničí s Ukrajinou, kvůli vojenským cvičením, která se mají podle jeho slov uskutečnit příští měsíc.

Kreml opakovaně popřel, že by plánoval invazi, ale rozsáhlé hromadění sil vyvolalo obavy z blížícího se útoku, který by mohl přijít z více front.

Konrad Muzyka, ředitel polské skupiny Rochan Consulting, která se specializuje na obranné analýzy ruských, ukrajinských a běloruských ozbrojených sil, uvedl, že sociální sitě TikTok se spolu s Instagramem staly platformami pro sdílení videí souvisejících s vojenstvím. Stalo se tak poté, kdy Kreml v roce 2014 anektoval ukrajinský poloostrov Krym.

Zatímco Rusko a Bělorusko tvrdí, že se tyto síly pouze shromažďují na vojenské cvičení, Bidenova administrativa naznačila, že by to mohlo být použito jako zástěrka. Někteří analytici se domnívají, že rozsah a místa shromažďování mohou tuto myšlenku podporovat.

Zdroj: nbcnews.com