Seznam zbraní, které zásadně ovlivnily způsob boje a změnily svět

Válečnictví ovlivňovalo běh lidských dějin po tisíce let a se zdokonalováním technologií se zvyšovala i účinnost zabíjení. Každý další krok ve vývoji zbraní s sebou přinášel stále větší a větší krveprolití. Přehled devíti zbraní, které změnily povahu války, a tím i povahu světa, přináší server History.

Kopí

Skromné kopí, jehož historie sahá více než 400 000 let zpátky, je jedním z prvních a nejdůležitějších nástrojů, které člověk vyvinul. Jednoduché nabroušení konce rovného klacku poskytlo člověku zbraň schopnou skolit velkou zvěř pro potravu. Oštěp se stal hlavní zbraní mnoha následujících velkých armád.

Meč

V době bronzové vznikla jedna z nejběžnějších zbraní historie. Meč se stal součástí válek, konfliktů a bitev na tisíce let dopředu a ovlivňoval svět každým seknutím, úderem a bodnutím. Římská říše by neexistovala, nebýt legendárního meče gladius, kterým byl vyzbrojen každý pěšák.

Luk a šíp

Luk a šíp, jejichž historie sahá více než 10 000 let do minulosti, byly důležitou zbraní pro válku i lov ještě před vynálezem střelných zbraní. Efektivní využití lukostřelců pomohlo formovat řadu společností od starověku až po středověk. Vývoj dlouhého luku se schopností prorazit brnění zvýšil účinnost boje na dlouhé vzdálenosti, který začal mít přednost před bojem zblízka.

Střelný prach

V 9. století našeho letopočtu objevili čínští alchymisté docela náhodou – při hledání elixíru nesmrtelnosti – střelný prach. Na základě tohoto objevu přišly kanóny, granáty a děla, tedy zbraně, které nezměrně ovlivnily běh lidských událostí. Svět by byl úplně jiný, kdyby mušketa, houfnice nebo revolver Colt nebyly nikdy vynalezeny.

Děla Gatling a Maxim

Tyto dvě rychlopalné zbraně, vyvinuté v polovině a 19. století a v dalších fázích, byly předchůdci moderních útočných pušek a kulometů. Vynález nepřetržité rychlopalby na bojišti byl zničující. Tyto zbraně připravily půdu pro zbraně M2 Browning, AK47, Minigun a M60, abychom jmenovali alespoň některé ze zbraní, které se výrazně projevily téměř v každém konfliktu 20. a 21. století.

Letadla

Nedlouho poté, co se člověk naučil na počátku 20. století létat, využil možnosti letadla ve válečných konfliktech. Obloha už nebyla jen letmou doménou střel z děla nebo minometu, ale stala se trvalým domovem bojových letadel. Válka se přenesla na oblohu a nadvláda nad touto arénou znamenala nadvládu nad bojištěm. Od doby, kdy se během první světové války vznesl na oblohu letoun Fokker E.I, přebírala letadla nejrůznější role a výrazně se podepsala nad průběhem moderních válek.

Tank

Tank, který byl původně navržen jako zbraň k prolomení patové situace v zákopové válce během 1. světové války, se prosadil především během 2. světové války. Zákopová válka se stala minulostí a na bojišti přišla dynamika a pohyb. Silný pancíř tanku chránil vojáky uvnitř před nepřátelskou palbou a umožňoval jim projíždět ostnatým drátem i nejnáročnějším terénem. Moderní tank hraje i nadále významnou roli v téměř každé armádě a každým otočením své věže ovlivňuje běh dějin.

Atomová bomba

Jakmile americké síly svrhly během druhé světové války atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki, globální politický a vojenský prostor se navždy změnil. Odhaduje se, že 240 000 lidí zahynulo buď v důsledku prvních výbuchů, nebo v důsledku otravy jaderným zářením. Ničivá síla jaderných zbraní, které jsou schopny vyhladit lidskou existenci, stále ovlivňuje mezinárodní vztahy. Stejně tak hraje významnou roli také v současném konfliktu na Ukrajině.

Drony

Představují vrchol neosobního konfliktu. Díky schopnosti létat na vzdálenost tisíců kilometrů mohou bezpilotní letouny provádět pozorovací nebo bombardovací mise a zároveň být řízeny z bezpečí. Představují odlidštění války a postupný přechod ke strojům na bojišti. Například turecké drony Bayraktar TB2 se staly v současném konfliktu významným bojovým nástrojem Ukrajinců.

Z dnešního pohledu se zdá být použití oštěpů a dalších primitivních nástrojů až úsměvné. Nakonec je ale možná škoda, že u nich nezůstalo. Pokud by tomu tak bylo, počet obětí válečných konfliktů by byl totiž nesrovnatelně nižší. Svět se ale vyvíjí a pokrok v žádné z oblastí zastavit prostě nelze. Oblast zbraní nevyjímaje.

Zdroj: history.co.uk