Severní Korea financuje svoje testy balistických raket z ukradených kryptoměn

Představitelé OSN již opakovaně uvedli, že kybernetické útoky Severní Koreje odcizily kryptoměny v hodnotě mnoha milionů dolarů a nyní jimi financují jaderný program a program balistických raket ve své zemi.

Podle webu BBC, jsou tyto kryptoměnové útoky pro Severní Koreu velmi důležitým zdrojem příjmů. Jsou to zdroje, které využívají v oblasti jaderného výzkumu a také na program balistických raket Pchjongjangu. Tato zjištění byla údajně v pátek předána sankčnímu výboru OSN.

Kybernetické útoky se zaměřovaly na nejméně tři kryptoměnové burzy v Severní Americe, Evropě a Asii. Jen za loňský rok mohly severokorejské kybernetické útoky ukrást digitální aktiva v hodnotě až 400 milionů dolarů (v přepočtu kolem 8,5 miliard korun).

Rada bezpečnosti OSN zakázala Severní Koreji provádět jaderné testy a odpalovat balistické střely. Navzdory sankcím Severní Korea stále pokračuje v rozvoji svého jaderného programu i balistických raket. Kontroloři sankcí uvedli, že v Pchjongjangu došlo k výraznému zrychlení testování raket.

USA v pátek uvedly, že Severní Korea jen za minulý měsíc provedla devět testů raketových střel. Čína a Rusko ale odmítly podepsat prohlášení odsuzující šíření severokorejských raket.

Bohužel díky nedostatku informací ze Severní Koreje je těžké určit, jak velké problémy způsobují mezinárodní sankce.

Zdroj: bbc.com