Technologie NFT: Miliony za tweet nebo obrázek JPEG. Vzniknou noví milionáři?

Svět zbláznil. Lidé nakupují virtuální práva na digitální zboží. Díla s NFT tokeny dosahují obrovských ocenění a lze je považovat za cenné papíry.

Jméno Nathan Apodaca vám pravděpodobně nic neříká, ale miliony uživatelů internetu po celém světě ho znají ze sociálních médií. Popularitu si získal díky videu, které z něj vytvořil, skateboarding, usrkávání brusinkového džusu a zpívání písně od kapely Fleetwood Mac. 37-letý mladík se díky tomuto klipu nečekaně stal hvězdou TikToku. Nyní dal video do aukce ve formě tokenu NFT. Vyvolávací cena: 0,5 milionu dolarů. (zhruba 12 miliónů Kč)

Přehnané? Nic podobného. S NFT nastal boom – umělecká díla a digitální kreativita dosahují v tomto vzorci závratných součtů. Tento trend může být překvapením, ale odborníci předpovídají, že je to jen začátek symbolického šílenství.

Sběratel memů
Token NFT může být hudební soubor, digitálně vytvořený projekt virtuálního bytu, kresba online nebo dokonce internetový mem nebo něco tak pomíjivého jako citát někoho jiného. V praxi jde o to, že kupujete virtuální vlastnictví výtvoru, který, protože je digitální, nelze skrýt v trezoru. Je snadné dílo kopírovat.

NFT (Non Fungible Token) je „nepřenositelný“ token – název odkazuje na skutečnost, že držitel tohoto práva je jediným vlastníkem díla. Trh NFT, založený na technologii blockchain, je již srovnáván se světem kryptoměn. Díky podpoře známých jmen jako technologický vizionář Elon Musk, celebrita Paris Hilton nebo Mark Cuban, majitel týmu NBA Dallas Mavericks, popularita těchto tokenů vzrostla. V roce 2019 byla globální hodnota NFT odhadována na 62,8 milionu dolarů, má vůbec smysl přepočítávat do korun? V loňském roce však tento trh vzrostl trojnásobně a dnes dosahuje 251 milionů dolarů.

Zvýšila se nejen hodnota transakcí, ale také jejich počet. V roce 2020 jich bylo provedeno přes 222 tisíc (skok o 97 procent). Nákupy uskutečnilo 75 000 lidí, což je nárůst o dvě třetiny. Odborníci naznačují, že počet aktivních digitálních peněženek na trhu NFT je v současné době tak velký, že rok 2021 v tomto inovativním odvětví bude určitě rekordní. Poslední šílené transakce to každopádně jen potvrzují. Stačí zmínit březnovou aukci koláže vytvořené grafikem Mikem „Beeple“ Winklemannem, která skončila prodejem s astronomickou částkou 69 milionů dolarů. Někdo zaplatil tolik za formát JPEG, tj. obrázek, který si teoreticky může kdokoli stáhnout z internetu prakticky jedním kliknutím myši.

Stejně šokující je finále aukce Nyan Cat – populární internetový mem vytvořený v roce 2011, zobrazující létající kočku, která za sebou zanechává duhovou stopu. V únoru byla prodána nějakému „sběrateli“ za téměř 600 tisíc dolarů.

NFT (Non Fungible Token) je „nepřenositelný“ token – název odkazuje na skutečnost, že držitel tohoto práva je jediným vlastníkem díla.

Jedním z posledních významných nákupů byla investice do obrazu namalovaného robotem. Je to o slavný kyborg Sophie. Robot od Hanson Robotics vytvořil dílo, které bylo před několika dny prodáno za přibližně 700 tisíc dolarů. Ještě za více, až 2,9 milionu dolarů, byl prodán první tweet Jacka Dorseyho, zakladatele Twitteru.

Tokeny NFT dávají majitelům právo například účtovat poplatky za budoucí použití těchto obrázků. Považuje se to za investici. Chamath Palihapitiya, slavný obchodní anděl z Palo Alto, buduje rozsáhlé portfolio NFT. Již má digitální umění a virtuální obchodní karty. V nedávném rozhovoru s agenturou Bloomberg tvrdil, že umělecké tokeny jsou dalším průlomem na trhu kryptoměn a digitálních aktiv. „Jedná se o slibný trh, proto rozšiřuji jejich portfolio,“ – zdůraznil kalifornský miliardář.

NFT, stejně jako kryptoměny, jsou však na hranici zákona. Hester Peirce, komisařka SEC (americký regulátor burzy), minulý týden uvedl, že obchodování s některými digitálními aktivy může být zakázáno. „Některé NFT tokeny lze považovat za neregistrované cenné papíry, což činí jejich prodej nelegálním,“ – poznamenala.