Seismické senzory odhalují tisíce výbuchů na Ukrajině. Původně byly navrženy pro detekci jaderných výbuchů

Z Kyjeva až po Černihiv, je Ukrajina krutým válčištěm, které není pro slabé povahy. Nicméně, nová zbraň v boji o pravdu v této konfliktní oblasti se objevila ve formě seismických senzorů, píše web Interesting Engineering.

Od ruské invaze v únoru 2022 se seismické senzory na Ukrajině staly tajnými svědky ničivých dopadů bombardování a explozí. Tyto senzory, původně navržené pro detekci jaderných výbuchů, byly využity k monitorování vývoje ukrajinsko-ruského konfliktu téměř v reálném čase.

Podle studie publikované v renomovaném časopise Nature bylo pomocí těchto senzorů odhaleno více než 1 200 mohutných výbuchů v prvních devíti měsících konfliktu. To přináší zcela nový pohled na situaci na Ukrajině, umožňuje rychlou reakci a potvrzení válečných zločinů.

„Nyní vidíme, že se správnými senzory na správném místě mohou seismická a akustická data poskytnout významnou hodnotu pro monitorování aktivních konfliktů.“ uvedl hlavní autor článku, seismolog z norského institutu NORSAR, Ben Dando.

Jedním z význačných příkladů bylo odhalení původu rozsáhlých záplav a humanitární krize, které následovaly po zničení přehrady Nová Kachovka. Ukrajinští představitelé tvrdí, že za tímto útokem stojí ruská letadla, což by mohlo představovat válečný zločin podle mezinárodních protokolů. Seismická analýza dat, jakou provedl Dando se svými kolegy, může být klíčová pro potvrzení takových incidentů a usnadnění mezinárodní reakce.

Celkově lze říci, že seismické senzory na Ukrajině nabízejí naději na jasnější pochopení a odhalení událostí v této regionu sužovaném konflikty a dezinformacemi. Jejich schopnost zachytit dopady výbuchů a poskytovat aktuální data může hrát klíčovou roli v zajištění míru a bezpečnosti v této oblasti.

Zdroj: Interesting Engineering; Nature