Sankce fungují. Nové ruské tanky T-72B3 jsou čím dál méně kvalitní

Tank T-72B3 je základním kamenem ruských obrněných zbraní. Přestože je považován za úspěšnou modernizaci starého tanku T-72, jeho kvalita se postupem času zhoršila. Je to důsledek sankcí, které odřízly Rusko od potřebných komponentů.

Před válkou na Ukrajině se ruská vláda ráda chlubila svými novými tanky a předváděla konstrukce jako T-14 s kanónem a T-90M. O něco méně se jim líbil tank T-72B3, modernizace starého tanku T-72.

Přitom právě tato technika nesla hlavní tíhu bojů na Ukrajině. T-72B3 byl před začátkem války nejpočetnějším tankem v ruských obrněných jednotkách.

Navíc modernizace, které byly v tanku zavedeny, byly vyhodnoceny jako rozumný kompromis mezi náklady a efektem: tank, ačkoli nebyl bez chyb, byl vybaven kvalitní optoelektronikou a termovizí, založenou na francouzské technologii Thales.

T-72B3 se stále vyrábí, ale v důsledku války na Ukrajině na něm byly provedeny významné změny. Některé z nich v podobě přídavného reaktivního pancíře. Nové video, které zveřejnila ruská vláda, však odhaluje další tajemství. A tím dokazuje, že sankce, které omezují možnosti ruského zbrojního průmyslu, skutečně fungují.

Podrobnosti o nové variantě T-72B3

Nejnovější T-72B3 již nemají starou dobrou termovizi Pine-U s maticí Thales. Místo něj byl použit mnohem jednodušší 1PN-96MT-02, což znamená, že noční dosah detekce cíle velikosti tanku se snížil z přibližně pěti na 2-3 km.

Pozorovací přístroje jsou nyní chráněny kovovou clonou, ale celý mechanismus se neovládá zevnitř nádrže. Poklop se musí otevřít a ocelová deska chránící optiku se musí ručně odsunout.

Podle ukrajinských zdrojů byl také zjednodušen systém řízení palby – na snímcích již není vidět senzor, který kontroluje směr a sílu větru, což umožňuje přesnou střelbu na větší vzdálenosti.

Tanky, které jsou vidět na záběrech zveřejněných Ruskem, mají více reaktivních plátků pancíře a na věži je vidět přídavný mřížový pancíř, který chrání před kumulativními střelami.

Tyto změny vedly k nárůstu hmotnosti vozidla, jehož motor W-84 o výkonu 840 koní se snaží zajistit tanku odpovídající dynamiku a poměr výkonu k hmotnosti je u nového T-72B3 pouhých 16,8 koní na tunu (pro srovnání, u tanku Leopard 2A4 je to 27 koní na tunu).

Rusové se učí

Viditelné změny jsou důkazem toho, že se Rusové poučili z bojů na Ukrajině. Nově vyráběné tanky T-72B3 jsou v rámci možností lépe chráněny než předválečné jednotky.

Současně, a to lze přičíst vlivu hospodářských sankcí, vykazují postupný pokles kvality elektronických zařízení, která Rusko není schopno vyrábět silou vlastního průmyslu. To platí zejména pro termovizi, která je sice stále přítomna, ale její kvalita je nyní rozhodně nižší.

Zdroj: redakce; Rebellion; Defence Express