Létající protitankový granátomet. Ruské bojové vozidlo BMP-1 nemělo šanci

Drony se staly nedílnou součástí války na Ukrajině a modely, které jsou k dispozici v obchodech, se dokonce používají k ničení ruské obrněné techniky. Vysvětlujeme, jak je Ukrajinci přestavují na létající protitankové granátomety.

Takové drony umožňují přesný útok běžného protitankového granátu na vzdálenost několika set metrů, aniž by riskovaly životy vojáků, kteří mohou být relativně bezpečně ukryti v zákopech. U neřízených zbraní, jako jsou protitankové granátomety, je skutečný účinný dostřel na pohyblivé cíle obvykle 200/300 metrů, jak uvádí server Mil.

U starších řešení, jako jsou granátomety RPG-7, je navíc nutné střílet na volném prostranství kvůli tlakové vlně vznikající v týlu. Tomu však výrazně brání nové konstrukce, jako je RGW 90, z nichž lze bezpečně střílet i uvnitř.

Použití komerčních bezpilotních letounů se zmenšenými protitankovými granáty PG-7VL připevněnými pomocí tritanů umožňuje ostřelovat cíle na vzdálenost až 1 km a přitom zůstat skrytý. Níže uvedené záběry ukazují útok takového komerčního dronu s odjištěným granátem (bez uzávěru) na ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-1. To není vybaveno pancéřováním, takže BMP-1 nemělo šanci zásah přežít.

Co bylo při útoku použito?

Byl zde použit neznámý FPV dron, který mohl být hotovým řešením od společnosti DJI nebo vlastní kompilací. Standardně používané granáty PG-7VL, které mohou propálit asi 500 mm pancéřové oceli, váží 2,6 kg, ale viděli jsme je zeštíhlené odříznutím zadní části.

Díky této úpravě se hmotnost snížila pod 2 kg, což už pro řadu komerčních dronů není problém. Alternativně se výkon dronů zvyšuje použitím baterií s vyšším napětím, které sice zkracují životnost elektromotorů, ale pro jednosměrný let jsou dostatečné, jak uvádí web Drone DJ.

Ukrajinci používají také staré ruční protitankové granáty RKG-3 z druhé světové války, které jsou schopny propálit 120-220 mm oceli. Vzhledem k tomu, že jejich hmotnost po odstranění hřídele nepřesahuje 1 kg, používají se na lehčích konstrukcích.

Zdroj: redakce, dronedj.com, mil.in.ua