Rychlý přehled hlavních zbraní použitých ve válce na Ukrajině ve videích

Ruská invaze na Ukrajinu je největším konfliktem, který Evropa zažila od druhé světové války. Ruská armáda zasáhla rozsáhlé oblasti na Ukrajině leteckými údery a provedla rozsáhlé raketové a dělostřelecké bombardování, které si vyžádalo velké množství obětí. Rychlý přehled nejpodstatnějších zbraní použitých na obou stranách konfliktu nabízí web Military.

Ruské zbraně

Ruská armáda použila k zasažení objektů po celé zemi především válečná letadla a řízené střely Kalibr. Kalibr je přesná zbraň, a přesto, že představitelé Ruska tvrdí, že cílí na ukrajinské vojenské objekty a vládní budovy, bylo zasaženo mnoho obytných oblastí, což má za následek civilní oběti. Totéž platí pro rakety nesené ruskými bojovými letouny, které se, podle ruských sdělení, také zaměřují pouze na vojenskou infrastrukturu.

K zasažení klíčových cílů použila ruská armáda také rakety Iskander, které mají dolet až 500 kilometrů a nesou mnohem silnější bojové hlavice, jež mohou zničit velké budovy a opevněná technologická zařízení. Některé rakety Iskander byly údajně vypáleny z území Běloruska.

Raketomety sovětské konstrukce BM-21 Grad (Grad), BM-30 Smerč (Tornádo) a BM-27 (Hurikán) jsou určeny k vypálení salvy raket, jejichž úkolem je zničit soustředění vojsk nebo vojenské techniky. Jejich použití proti obydleným oblastem nevyhnutelně způsobuje těžké ztráty a velké škody na civilní infrastruktuře.

Ruská armáda disponuje také širokou škálou výkonných dělostřeleckých jednotek sovětské konstrukce, které byly bizarně pojmenovány podle květin, jako jsou samohybné houfnice Pivoňka ráže 203 mm a samohybné houfnice Hyacint a Akácie ráže 152 mm. Moskva i v případě těchto zbraní tvrdí, že se zaměřila pouze na vojenské základny a infrastrukturu.

Šéfka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová ve svém čtvrtečním projevu na zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě ale uvedla, že „většina civilních obětí byla způsobena právě použitím těžkého dělostřelectva, víceúčelových raketových systémů a vzdušných úderů v obydlených oblastech. Znepokojivé jsou také zprávy o použití kazetové munice zasahující civilní cíle“.

Kazetová munice a termobarické zbraně jsou určeny k zasažení nepřátelských jednotek a zbraní na rozsáhlém území. Jejich použití v obydlených oblastech vede nevyhnutelně k hromadným ztrátám mezi civilisty. Kazetová munice – bomby, rakety a dělostřelecké granáty – se otevírají ve vzduchu a uvolňují submunici neboli „pumy“, které jsou rozptýleny na velkém území a současně zasahují více cílů. Kromě prvotního dopadu mají tyto bomby vysokou míru selhání při explozi, což představuje dlouhodobou hrozbu zabíjení a mrzačení lidí ještě dlouhou dobu po jejich odpálení.

Termobarické zbraně se skládají z nádoby s palivem a dvou samostatných výbušných náloží. První detonací se rozptýlí částice paliva a druhá zapálí rozptýlené palivo a kyslík ve vzduchu, čímž vznikne tlaková vlna extrémního tlaku a tepla, která vytvoří v uzavřeném prostoru částečné vakuum. To činí tuto zbraň obzvláště smrtící pro osoby v uzavřeném prostoru.

Ukrajinský arzenál
Ukrajinská armáda se spoléhá na stejný sortiment raketometů a houfnic sovětské výroby jako ruská armáda. Nevlastní ale sofistikované přesné zbraně dlouhého doletu, jako jsou ruské balistické rakety Iskander a řízené střely Kalibr. Ukrajinská armáda disponuje balistickými raketami krátkého doletu Tochka-U ze sovětské éry, které mají sice výkonnou bojovou hlavici, ale ve srovnání s nejnovějšími ruskými zbraněmi jsou málo přesné.

Ukrajinská armáda používá také bezpilotní letouny Bayraktar dodané ještě před konfliktem Tureckem. Na Twitteru bylo zveřejněno video, které ukazuje útok dronů Bayraktar proti ruskému vojenskému konvoji. Ukrajina si jich oficiálně již dříve pořídila 12 kusů. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat ale nedávno řekl: „Ukrajina má asi dvacet dronů Bayraktar, ale u tohoto čísla nekončíme.“

Kromě stárnoucího arzenálu sovětské výroby obdržela Ukrajina velké dodávky západních zbraní, jako jsou protitankové střely Javelin americké výroby a protiletadlové střely Stinger odpalované z ramene. Ukrajinští představitelé uvedli, že je pozemní vojsko použilo především ke způsobení těžkých ztrát invazním ruským pozemním vojenským jednotkám.

Zdroj: military.com