Tři největší zbraně v historii ruské armády. Které to jsou?
Vše o největších ruských zbraních, které bránily hranice Ruské země po celé 20. a 21. století.
Carský tank
Během první světové války zkonstruoval ruský inženýr tank, který dokázal jediným výstřelem rozprášit celé pevnosti, píše server Russia Beyond. Toto monstrum bylo ukováno z oceli a slitiny, bylo vysoké jako dům o třech patrech a dosahovalo délky 18 metrů a šířky 12 metrů. Pro svůj impozantní vzhled a děsivý arzenál zbraní dostal přezdívku „carský tank“.
Stroj vážil 60 tun a k pohybu hlemýždím tempem 17 km/h potřeboval letecký motor.
Vnější jádro bylo navíc obloženo ocelovým pancířem, zatímco děla byla vybavena nástěnnými náboji ráže 76,2 mm. Každé dělo mohlo nést 60 nábojů. Úkol bránit carský tank spočíval na několika kulometech Maksim, schopných vypustit desítky tisíc nábojů ráže 7,62 mm.
#OTD in 1915 the famous Tsar Tank began mobility trials. It got stuck as soon as it reached soft ground, remaining in place until 1923 when it was scrapped. Only a replica can be seen on display at the T-34 Museum. #tanks #history #WW1 https://t.co/ebJax4Of1w pic.twitter.com/Pg0QF1rvcc
— Tank Archives (@Tank_Archives) August 27, 2020
Konstruktér navrhl tank tak, aby k jeho obsluze bylo zapotřebí 15 vojáků.
Monstrum však neprošlo ani první zkouškou, jeho zadní válce se téměř okamžitě po sjetí z plošiny propadly do příkopu. Problém byl ve výpočtech, které nepočítaly s velkým zatížením soustředěným v zadní části vozidla a prakticky ho pohřbily do měkkého bahna. Tank byl odsouzen k rezavění v lese, dokud nebyl po ruské občanské válce v roce 1923 rozebrán na šrot.
ODAB
Vzhledem ke své 40tunové náloži TNT si tato zbraň snadno zaslouží přezdívku „otec všech bomb“. Konstrukce bomby odpovídá termobarické zbrani. Nosní část obsahuje zařízení, které při zásahu mísí výbušné látky uvnitř jádra. Proces se aktivuje pomocí časovače. Když se tak stane, aerosol se změní na směs, kterou odpálí nabíječ. Bomba vytvoří rázovou vlnu, která následně vytvoří v místě výbuchu podtlak. Díky této rychlé změně tlaku je každý objekt v epicentru výbuchu doslova roztrhán zevnitř, ať už jde o lidi, vybavení, opevnění nebo jiné nepřátelské obranné struktury.
Foto: Alexander Sergeevich Petrov
Zbraň byla vytvořena výslovně za účelem demonstrace ruské síly v oblasti nejaderných, konvenčních bomb. Na světě existuje pouze jedna a nikdy nebyla použita na bojišti.
Mi-26
Sovětský monumentalismus šel v 70. letech minulého století dokonce až k vrtulníkům, což vedlo k vytvoření největšího dopravního vrtulníku na světě, Mi-29. Ten byl vyroben v roce 1990. Postaven vedle sebe s Boeingem 737 je tento vrtulník ve skutečnosti delší, než zmíněné dopravní letadlo. Dokonce i průměr vrtule je o čtyři metry delší než rozpětí křídel 737.
Foto: Artem_Apukhtin/Pixabay
Kromě toho tento obr dosahuje maximální rychlosti 270 km/h a bez doplňování paliva může urazit vzdálenost 800 kilometrů. To vše s 56tunovým nákladem na palubě, který lze nést místo držáku na bomby, nebo uvnitř v nákladním prostoru.
Zdroj: rbth.com