Rusové vyslali svůj raketový křižník poprvé od roku 2022. Výroba lodě začala již v 60. letech, křižník měl být schopen protiponorkového boje
Ruská federace nasazuje ve Středozemním moři raketový křižník Varjyag projektu 1164 (typu Atlanet), jehož schopnosti připomínáme. Je to poprvé od roku 2022, píše server Defense Express.
Seskupení ruských válečných lodí ve Středozemním moři bylo posíleno o raketový křižník Varyjag. Loď, která byla přidělena Tichomořské flotile Ruské federace, dorazila do dané oblasti po průjezdu Suezským průplavem. Je možné, že se ke křižníku brzy připojí další, a to Maršál Šapošnikov.
Přítomnost ruského raketového křižníku ve Středozemním moři je unikátní vzhledem k tomu, že plavidlo bylo z oblasti na dlouhou dobu staženo. Varyjag byl ve Středozemním moři od podzimu 2021 do února 2022. Nezanedbatelný není ani fakt, že Moskva v současnosti nedisponuje dostatečně silným arzenálem raketových křižníků. Rusové dnes disponují pouze třemi takovými plavidly. Ukrajinci mají podezření, že tímto způsobem chce Kreml vyslat světu signál, že má situaci na frontě pod kontrolou a může část flotily přesunout do jiných regionů.
Raketový křižník Varjag ve Středozemním moři
Práce na lodích projektu 1164 (typ Atlanth) byly zahájeny již v 60. letech, ale kvůli problémům s protilodními střelami P-500, kterými měla být plavidla vyzbrojena, byla stavba projektu 1164 odložena až na další desetiletí. Práce byly zahájeny v roce 1976 a první loď vstoupila do služby krátce poté, v roce 1983. Celkem byly vyrobeny tři lodě tohoto typu, z nichž dvě jsou v současnosti ve službě.
Rodina lodí Atlanta byla ve skutečnosti vytvořena jako reakce na hrozbu ze strany amerických letadlových lodí. Ty byly hlavním cílem Projektu 1164. Lodě byly určeny pro úderné úkoly proti letadlovým lodím, s použitím protilodních střel a tehdy moderních raket dlouhého doletu. Kromě toho měl být křižník schopen protiponorkového boje, píše web Military Factory.
Délka lodi Varyjag dosahuje 186 m při šířce necelých 21 metrů. Takto velké plavidlo dosahuje výtlaku 12 500 tun a ponoří se do hloubky 9,3 metru pod čáru ponoru. Pohon zajišťuje konvenční jednotka složená ze čtyř plynových turbín o výkonu 110 000 koní, které převádějí výkon na dvě lodní vrtule a urychlují konstrukci na maximální rychlost 32 uzlů (asi 60 km/h).
Co se týče výzbroje, může se Varyjag pochlubit velmi slušným arzenálem. Zahrnuje protilodní střely P-500 (16 exemplářů), osm odpalovacích zařízení S-300F Fort se zásobou 64 protiletadlových střel 5W55RM a 48N6, dvě dvojitá odpalovací zařízení Osa-MA se 40 střelami 9M33M, dvě odpalovací zařízení AK-130 cal. 130 mm, šest automatických kanónů AK-360 ráže 30 mm, dvě dvanácticestná odpalovací zařízení RBU-600 pro hlubinné raketové pumy RGB-60 ráže 213 mm a deset torpédometů ráže 533 mm.
Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, militaryfactory.com