Mocná britská vozidla Stormer HVM budou bránit Ukrajinu. Co jsou zač?

Spojené království je jedním z nejdůležitějších spojenců Ukrajiny v boji proti Rusku. Britové již poslali značné množství moderních zbraní a zdá se, že tempo dodávek se zvyšuje. Nyní budou vozidla Alvis Stormer HVM dodána na Ukrajinu, píše server National News.

Prvními byly vysoce účinné protitankové řízené střely NLAW a nedávno Velká Británie schválila vyslání protilodních střel. Kromě toho byly na Ukrajinu odeslány protiletadlové komplety Starstreak nebo Martlet. Nyní se k této skupině přidávají pásová protiletadlová vozidla Alvis Stormer vybavená systémem Starstreak.

Víceúčelové vozidlo Alvis Stormer

Jedná se o 13tunové víceúčelové pásové vozidlo vyvinuté společností BAE Systems na základě vývoje vozidel FV103 Spartan nebo FV107 Scimitar, v porovnání s nimi je však o něco větší. Britové používají protiletadlovou variantu, ale podle výrobce může Alvis Stormer fungovat také jako těžce vyzbrojené průzkumné vozidlo vybavené 25mm automatickým kanónem (plánuje se i montáž 30mm), nosičem 81 nebo 120mm minometu, obrněným transportérem, odminovacím vozidlem, sanitním vozidlem, velitelským vozidlem a logistickým vozidlem.

Alvis Stormer má díky dieselovému motoru o výkonu 250 koní velmi dobrou pohyblivost a na silnici dokáže vyvinout rychlost až 80 km/h při výšce necelých 2,5 m.

Starstreak – dobyvatel ruských vrtulníků

Systém Starstreak, navržený společností Thales Air Defence, byl zaveden do výzbroje britské armády v roce 1997 a představuje velmi neobvyklé řešení. Na rozdíl od konkurenčních MANPADS nemá klasickou tříštivou hlavici. Toto místo zaujímají tři wolframové penetrátory, které ničí cíl pouze kinetickou energií.

Na druhé straně se k navádění používá primární laserový paprsek (beam riding), což má své výhody i nevýhody. Pozitivní je, že se jedná o levný naváděcí systém, který není citlivý na obranné systémy včetně elektronického boje, tepelných pastí (světlic) nebo DIRCM. Na druhou stranu musí střelec navádět projektil na cíl, dokud ho nezasáhne, takže se nejedná o zbraň, u které stačí vystřelit a zapomenout.

V případě vyspělejších vrtulníků jsou navíc obranné systémy schopny určit, odkud byla střela vypálena, a dát pilotovi čas, aby na toto místo vystřelil. Aby se minimalizovalo tzv. časové okno, pohybují se střely systému Starstreak maximální rychlostí Mach 3,5, tedy téměř 1194 m/s. To je výrazně vyšší rychlost než u konkurence, která dosahuje maximálně rychlosti Mach 2,5 (851 m/s).

Soupravy Starstreak umožňují zaměřovat cíle až do vzdálenosti 7 km a pohybovat se až do výšky 5 km. Stavebnice Starstreak lze odpalovat z ramene, skládací základny nebo odpalovacího zařízení použitého na vozidlech, jako je tomu v případě Alvis Stormer HVM.

Zdroj: thenationalnews.com