Zbraně, které změní osud války. Británie je má
Británie byla jedním z průkopníků, kteří na začátku války dodali Ukrajině moderní zbraně. Nyní budou Britové opět první, kdo dodá Ukrajině zbraně, které potřebuje k vítězství. Vysvětlíme vám, co mohou darovat.
Ještě předtím, než Západ začal Ukrajinu štědře podporovat vybavením, to byly odpalovací zařízení NLAW, které byly v počátečních fázích války nejpočetnějšími moderními protitankovými prostředky, k nimž se brzy přidaly protiletadlové komplety Starstreak a Martlet, přičemž druhý jmenovaný dosáhne počáteční operační připravenosti až v roce 2020.
Kromě toho Britové jako první oficiálně rozhodli o tom, že Ukrajině poskytnou partii moderních tanků NATO v podobě Challengeru 2, a nyní budou prvními dodavateli dalekonosných zbraní schopných zničit i slavný Krymský most, jak píše server Forces.
Storm Shadow – evropský bič na ruskou logistiku i mimo ni
V současné době jsou jediným prostředkem, který kromě mezikontinentálních řízených střel patřících ponorkám Roaylova námořnictva vlastní zbraň splňující definici zbraně dlouhého doletu, řízené střely Storm Shadow používané Královským letectvem.
Jedná se o střely s plochou dráhou letu s doletem, který převyšuje dolet nabízený střelami MGM-140 ATACMS, neboť zde máme co do činění s reálným doletem kolem 500 km. Je sice pravda, že tyto střely byly obvykle inzerovány s doletem menším než 300 km, ale to bylo způsobeno omezeními vyplývajícími z Režimu kontroly raketových technologií, která omezovala dolet exportních variant na maximálně 300 km a hmotnost bojové hlavice na 500 kg, jak uvádí server Airforce Technology.
Storm Shadow/SCALP od společnosti MBDA
Velká Británie a Francie, které jsou výrobci těchto střel, tento problém nemají a je pravděpodobné, že nejstarší exempláře prvních výrobních šarží z počátku roku 2000 půjdou zpočátku na Ukrajinu, jako tomu bylo v případě střel Brimstone.
Historie těchto raket sahá do konce 90. let, kdy se Velká Británie a Francie rozhodly pořídit systém schopný zasahovat cíle hluboko uvnitř nepřátelského území. Výsledkem práce je velmi moderní střela schopná operovat i v prostředí bez GPS, ideální pro likvidaci cílů strategického významu.
Střela o hmotnosti 1,3 tuny obsahuje velmi zajímavou bojovou hlavici BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented CHarge) o hmotnosti přibližně 400 kg schopnou pracovat v několika režimech maximalizujících ničivý účinek. Hlavice může vybuchnout tradičně při dopadu na cíl, explodovat ve vzduchu a zasypat oblast krupobitím střepin, například polní kasárna mobilizovaných, nebo vybuchnout se zpožděním (režim užitečný při boji s bunkry), jak uvádí web výrobce.

Navádění má naopak na starosti velmi zajímavá kombinace klasického navigačního tandemu GPS a INS používaného například u střel GMLRS a infračerveného senzoru čtvrté generace (IIR), který vidí tepelný obraz cíle. To umožňuje nejen zachovat přesnost útoku v poslední fázi letu, ale využívá se i k lokalizaci polohy střely na základě terénu. Ta je porovnávána s předem nahranou digitální mapou, čímž je zachována přesnost navádění i v prostředí silného rušení GPS.
Za zmínku stojí i to, že senzor IIR je plně pasivní, na rozdíl například od radaru, jehož radarové mise mohou prozradit polohu střely, i když je střela vyrobena technologií stealth. To je důležité, protože Storm Shadow se pohybuje relativně nízkou rychlostí, tzv. vysokou podzvukovou rychlostí, což v případě výrobců znamená kolem 0,8-0,9 Ma.
Je však stále otázkou, jak je budou Ukrajinci používat, protože nemají žádnou kompatibilní platformu. Je možné, že Velká Británie věnuje například dvojici vyřazených letounů Panavia Tornado nebo, což je pravděpodobnější a údajně i pravděpodobnější, upraví letouny Su-24 pro roli letadlové lodi s pomocí některé ze zemí NATO.
To by vzhledem k úspěšné adaptaci stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 na stroje SEAD s raketami AGM-88 HARM nebylo překvapivé. Zprávy některého ze států NATO naopak ukazují spíše na Polsko, neboť závody WZL-2 provedly modernizaci polských stíhaček MiG-29, a některé koncepce dokonce zahrnovaly jejich integraci se západní výzbrojí, takže jsou kvalifikovány pro přestavbu Su-24.
Závody WZU-2 zase na konci roku 2000 vyvinuly možnost použití amerických střel RIM-7 Sea Sparrow / RIM-162 ESSM na sovětských odpalovacích zařízeních 2K12 Kub. Ostatní země NATO kromě České republiky a Slovenska (pouze pozemní systémy) nemají tak bohaté zkušenosti se snahou kombinovat systémy z Východu i Západu.
Zdroj: redakce, mbda-systems.com, forces.net, airforce-technology.com, Wikipedia