Křižník Moskva byl zasažen raketami Rk-360 Neptun. Co je to za rakety?

Chlouba a vlajková loď ruské Černomořské flotily byla zasažena ukrajinskými protilodními střelami. Válka na Ukrajině je velkolepým bojovým debutem systému pobřežní obrany využívajícího nejnovější rakety Neptun, píše server Fleetmon.

Raketový křižník Moskva je největší lodí ruské Černomořské flotily a teoreticky i vysoce vyzbrojeným plavidlem. Od počátku ruské agrese proti Ukrajině se loď účastnila akcí v Černém moři. Mimo jiné se podílela na nechvalně známém útoku na Hadí ostrov.

Podle informací poskytnutých ukrajinskou stranou byla Moskva zasažena raketami Neptun, které na lodi způsobily požáry. Informaci potvrdil mimo jiné gubernátor Oděské oblasti, Maxim Marčenko. Raketový křižník Moskva se vydal přesně tam, kam ho poslali naši pohraničníci z Hadího ostrova. Neptunovy střely ji velmi vážně poškodily.

Střely RK-360 Neptun

Informace o vážném poškození mohou být pravdivé, protože rakety Neptun jsou vybaveny 150kg bojovou hlavicí. Neptun je nejnovějším výtvorem ukrajinského průmyslu. Práce na raketách začaly poté, co Ukrajina přišla o většinu své flotily po ruské agresi na Krymu v roce 2014.

Raketa Neptun má dolet až 280 km, je 5 m dlouhý a váží 870 kg. Letí rychlostí 900 km/h a před dopadem na cíl snižuje výšku letu, aby znemožnil obranné systémy nepřítele.

Střela Neptun je skutečnou novinkou. První nosné rakety byly veřejnosti představeny během přehlídky v létě 2021. Zkoušky prvních sériových nosičů začaly na začátku roku 2022 a do poloviny letošního roku se plánuje zformování první letky šesti nosičů.

Úspěšné odpálení ruského křižníku naznačuje, že alespoň jedno z odpalovacích zařízení již dosáhlo bojové pohotovosti. Je možné, že se tak stalo ještě dříve. Podle nepotvrzených informací mohla být ruská fregata Admirál Essen zasažena raketami stejného typu již počátkem dubna. V budoucnu mají být Neptuny upraveny pro vypouštění také z letadel a lodí.

Raketový křižník Moskva

Loď zasažená Ukrajinci je raketový křižník projektu 1164, známý také jako Atlanth nebo v kódu NATO – Slava. Rusové plánovali postavit 21 jednotek tohoto typu, ale postupem času snížili požadavek na 6 lodí. Nakonec byly v letech 1979 až 1989 uvedeny do provozu tři.

Lodě projektu 1164, ačkoli mohou působit impozantním dojmem, jsou ve skutečnosti plovoucím skanzenem a důkazem velmi špatného stavu ruského námořnictva. Vzhledem k jejich velikosti (délka 186 metrů a výtlak 12 500 tun) a absenci skrytých prvků je lze snadno odhalit a sledovat na velkou vzdálenost.

Výzbroj

Jejich hlavní výzbroj – rakety P-500 Basalt nebo P-1000 Volcano – je sice výkonná, ale zastaralá. Byly navrženy tak, aby potápěly letadlové lodě, takže mají silné hlavice a pohybují se velmi rychle. Moderními obrannými systémy je však lze snadno odhalit a sestřelit. Jsou velké jako letadlo a před zásahem cíle nemanévrují.

Totéž platí pro protiletadlové zbraně. Teoreticky se jedná o silný komplet tvořený osmi odpalovacími zařízeními S-300F a čtyřmi Osa-MA. V praxi jde o arzenál bez většího významu, protože velký křižník má zcela zastaralé senzory a neefektivní systém řízení boje, který představuje technickou úroveň před 30 lety.

Úspěch Ukrajiny

Bez ohledu na to je zásah „Moskvy“ dalším úspěchem Ukrajiny v boji proti ruské flotile. Začátkem března se ukrajinským střelcům u Oděsy podařilo nemožné – pomocí odpalovacího zařízení M-21 Grad, určeného k útokům na hladinové cíle, ostřelovali a poškodili ruskou loď, původně identifikovanou jako korvetu nazvanou Vasilij Bykov.

Další úspěšný zásah lodi v Oděse je vojenským úspěchem a zároveň událostí symbolického významu. Navzdory ztrátě flotily Ukrajina úspěšně brání své pobřeží a využívá k tomu vybavení vyvinuté místním průmyslem.

Zdroj: fleetmon.com, Wikipedia