Rusové přišli o nejnovější tank T-90M Proryv-3. Na skladě měli pouze 67 těchto strojů, na konstrukci dohlížel samotný Putin

Ukrajinské jednotky zničily v Luhanské oblasti tank T-90M Proryv-3, jedno z nejnovějších vozidel ve výzbroji Ruské federace. Posádka tanku se snažila chytře vyhnout ostřelování, ale dobře naplánovaný dělostřelecký útok nepřítele zastavil.

Nepřátelský tank byl identifikován pomocí leteckého průzkumu. Ruská posádka T-90M se sice snažila pozorovatele oklamat manévrováním s vozidlem a schovala se za stromy, ale vojáci vytrvale čekali, až tank projede křižovatkou – právě tam ho zasáhla dělostřelecká palba.

Ruská armáda přišla o nejmodernější tanky T-90M

T-90M Proryv-3 je nejnovější modernizací tanku T-90A, který se do výzbroje Ruské federace dostal v roce 2021 (na práce na této konstrukci kdysi osobně dohlížel sám Putin). Podle odhadů mělo Rusko na konci roku 2021 na skladě pouze 67 těchto strojů.

Nová konstrukce je vybavena hladkohlavňovým kanonem 2A46M-5 ráže 125 mm s novým systémem řízení palby, dále kulomety (7,62 mm) a protiletadlovými kanony (12,7 mm). Kromě toho byl zaveden modulární reaktivní pancíř Relikt, který chrání korbu a věž vozidla. Tyčový pancíř byl umístěn v zadní části. Součástí modernizace byl také motor, který vozidlu zajišťoval větší mobilitu, jak uvádí web Military Today.

Tank T-90M měl být průlomem na bojišti, ale v praxi jeho konstrukce zanechává mnoho nedořešeného. Ukrajinská armáda nedávno provedla inspekci tanku, která odhalila nedostatky v konstrukci. Na internetu se také objevuje stále více záběrů, které ukazují úspěšný útok ukrajinských jednotek na tanky T-90M.

Zdroj: redakce, military-today.com