Rusové našli způsob, jak zakročit proti Javelinům. Metoda omezuje účinnost protitankového raketometu

Rusové po roce bojů našli metody, jak zachránit své tanky tak masivně ničené protitankovými raketomety FGM-148 Javelin.

Rusové se naučili snížit účinnost odpalovacích zařízení FGM-148 Javelin. Týká se to přímo naváděcího systému, který je založený na infračervených senzorech, který se u těchto střel používá. Ve skutečnosti FGM-148 Javelin používají IR senzor čtvrté generace (IIR), který vidí tepelný obraz cíle, nikoliv pouze tepelný bod. Rusové však začali nad své tanky rozšiřovat specializované vícepásmové maskovací mřížky, které výrazně snižují tepelnou stopu cíle, jak píše web RUSI.

Kromě toho Rusové provádějí úpravy výfukového systému motorů, aby více skryli nebo rozptýlili horké výfukové plyny, a co je zajímavé, snaží se útočit pouze za svítání nebo za soumraku, kdy je povrchová teplota pancíře tanků nejblíže okolnímu prostředí. To vše má za následek snížení přesnosti Javelinů.

FGM-148 Javelin – symbol ruského tankového masakru

Díky naváděcímu systému je FGM-148 Javelin zbraní typu „vystřel a zapomeň“, protože voják může ihned po odpálení změnit polohu, což se nedá říci například o systémech TOW nebo Stugna-P, kde střelec musí navádět střelu na cíl, dokud ji nezasáhne.

Princip bojové hlavice zase znamená, že v případě zásahu je téměř každý ruský tank efektně zničen v důsledku detonace karuselového zásobníku munice v korbě. Je tomu tak proto, že střely systému FGM-148 Javelin útočí shora do nejtenčího pancíře věže, kde nepomohou ani přídavné kostky reaktivního pancíře nebo sebekratší klece.

V tomto případě je jedinou šancí na vyrušení prosté narušení nebo zmatení naváděcí hlavice střely. Stojí však za zmínku, že Ukrajina obdržela odpalovací zařízení FGM-148 Javelin převážně starších verzí, jak uvádí web The Armourer’s Bench. Hovoříme především o variantách FGM-148A/B/C/D patřících do první série Block 0, ačkoli se objevily i fotografie FGM-148E patřících do série Block 1 vyráběné od roku 2006.

Ve srovnání se současnými odpalovacími zařízeními FGM-148F vyráběnými od roku 2020, která nabízejí mnohá vylepšení, se jedná o stařičké stroje. V současné době se také testuje hluboce modifikovaná varianta FGM-148G s novou naváděcí hlavicí, která již může být odolná vůči ruským metodám.

Zdroj: rusi.org, redakce, armourersbench.com