Výfukové plyny z raket znečišťují zemskou atmosféru

Znečištění výfukovými plyny z raket používaných pro komerční lety do vesmíru má významný dopad na zemskou atmosféru. Ukazuje to nová studie. S rozmachem vesmírné turistiky musí soukromé vesmírné společnosti věnovat větší pozornost také důsledkům pro klima, požadují vědci, informuje portál Science.orf.

Miliardáři se stále více ucházejí o lukrativní první místo v oblasti komerčních letů do vesmíru. Kritici jim vyčítají, že prosazují podnikání v oblasti vesmírné turistiky, aniž by se zajímali o vědecký výzkum nebo brali ohled na klima.

Podle vědců Ioannise Williama Kokkinakise a Dimitrise Drikakise z univerzity v kyperské Nikósii bude počet komerčních letů do vesmíru i nadále stoupat, mimo jiné proto, že opakovaně použitelné kosmické technologie výrazně snižují náklady. Výzkumníci ve své studii odkazují na soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX zakladatele Tesly Elona Muska, Virgin Galactic britského podnikatele Richarda Bransona a Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Dosud opomíjené důsledky vesmírné turistiky

Podle Kokkinakise a Drikakise ve studii, která byla nyní publikována ve vědeckém časopise „Physics of Fluids“, odborníci již v minulosti upozorňovali na to, že důsledky startů raket na klima nejsou zkoumány s potřebnou naléhavostí. Odborníci již několikrát doporučili, aby se pečlivě zkoumaly druhy pohonných hmot používaných při cestách do vesmíru a plyny a částice vypouštěné raketami do střední a horní vrstvy atmosféry.

Podle obou vědců je to dáno tím, že komerční starty raket dosud hrály jen zanedbatelnou roli. Se současným nárůstem vesmírné turistiky jsou však dopady na atmosféru stále patrnější.

Falcon 9 jako prototyp pro výpočty

Kokkinakis a Drikakis nyní pomocí modelů a simulací zkoumali možné účinky startu rakety na zemskou atmosféru. Zkoumali například výfukové plyny rakety na její typické dráze letu ve výšce až 67 kilometrů. Výzkumníci použili jako příklad pro své výpočty nosnou raketu Falcon 9 společnosti SpaceX. Podkladem pro tuto volbu byla výhradně dostupnost údajů o výfukových plynech pro tento model.

Výzkumný tým například zjistil, že tepelné oxidy dusíku, které jsou součástí spalin, zůstávají v atmosféře ve výšce deseti kilometrů a nižší. Značné jsou i emise oxidu uhličitého, při stále častějších startech raket by se tento plyn mohl hromadit ve výšce přes 50 kilometrů a ovlivňovat tak klima.

Vliv na složení atmosféry

Podle studie vedou starty raket nejen k výraznému oteplení atmosféry, ale také ke změně jejího složení. Vzhledem k rychlému růstu soukromých letů do vesmíru by se „znečištění z výfukových plynů raket nemělo podceňovat,“ uvedl Kokkinakis. Rostoucí počet startů raket by mohl mít významný kumulativní vliv na klima.

„Doufáme, že společnosti provozující komerční lety, jako jsou SpaceX, Virgin Galactic a New Shepard a jejich výrobci motorů vezmou tyto dopady v úvahu ve svých budoucích plánech,“ dodává Drikakis.

Data z vesmíru potřebná pro vědu

Britský astronaut Tim Peake nedávno na okraj konference o klimatu COP26 v Glasgow řekl, že je „příznivcem využívání vesmíru pro vědu a ve prospěch všech lidí na Zemi“, nikoli jako exkluzivní destinace pro miliardáře. Peake však obhajoval samotné cestování do vesmíru. „V konečném důsledku téměř 50 procent našich klimatických dat pochází z vesmíru.“ Klimatickou krizi nelze řešit bez poznatků získaných z vesmíru. „Ať už jde o slanost oceánů, teplotu, emise oxidu uhličitého, odlesňování nebo ledovce, všechny tyto údaje pocházejí ze satelitů.“

Zdroj: Science.orf.at